Home / Informacje / Chmura prywatna – czy to dobre rozwiązanie dla małej firmy?
Chmura prywatna – czy to dobre rozwiązanie dla małej firmy?

Chmura prywatna – czy to dobre rozwiązanie dla małej firmy?

Chmura prywatna to pojęcie związane bezpośrednio z tzw. chmurą obliczeniową – czyli modelem przetwarzania danych bazującym na usługach, które są dostarczane przez usługodawcę.

Póki co, nie ma jeszcze ostatecznej i jasno wyklarowanej definicji chmury prywatnej, niemniej jednak przyjmuje się, że jest to rozwiązanie dostarczane tylko jednemu użytkownikowi bez względu na to czy infrastruktura jest jego własnością, czy też należy do zewnętrznego dostawcy.

Główne atuty chmur prywatnych

Ogromne zainteresowanie chmurami prywatnymi nie jest dziełem przypadku, a wielu korzyści płynących ze stosowania tego rozwiązania. W tym kontekście bardzo często padają dwa określenia, a mianowicie automatyzacja oraz skalowalność. Są to dwie najbardziej znamienite cechy chmur prywatnych. Podobnie jak chmury publiczne, tak samo i prywatne elastycznie dostosowują się do potrzeb użytkowników. Różnią się od nich jednak tym, że użytkownik ma możliwość pełnego jej kontrolowania. Dostęp do danych zgromadzonych na chmurze prywatnej mają jedynie określeni użytkownicy.

Ponadto wielkÄ… zaletÄ… chmury prywatnej jest to, że dziÄ™ki niej użytkownik może w peÅ‚ni i bardzo efektywnie wykorzystać posiadanÄ… przez siebie infrastrukturÄ™. Jest to dla niego także i niemaÅ‚a oszczÄ™dność, albowiem odpada w tym momencie konieczność zakupu dodatkowych urzÄ…dzeÅ„, co przekÅ‚ada siÄ™ także na obniżenie rachunków za energiÄ™ elektrycznÄ… (wiÄ™cej informacji: Eco Atman – chmury prywatne dla firm)

Kiedy sprawdza siÄ™ chmura prywatna?

Chmura prywatna świetnie sprawdza się w wielu sytuacjach. Bez wątpienia jest strzałem w dziesiątkę dla tych firm, których profil działalności wiąże się z obowiązkiem przestrzegania wielu rygorystycznych wymogów – dobrym przykładem mogą być tutaj firmy funkcjonujące w szeroko rozumianym sektorze finansowym, gdzie zachowanie poufności pewnych danych nabiera szczególnego znaczenia. Generalnie rzecz biorąc, takie rozwiązanie zdaje egzamin wszędzie tam, gdzie w rachubę wchodzi ochrona ważnych danych.

Obecnie chmury prywatne są przystosowane do pracy w różnych środowiskach bazujących zarówno na systemach operacyjnych z rodziny Linuxów, jak i na Windowsach. Można na nich bez problemu uruchomić każdą jedną aplikację, która działa pod danym systemem operacyjnym. Zapewniona jest przy tym ciągłość działania tych aplikacji, co bez wątpienia stanowi kolejny argument przemawiający za opisywanym tutaj rozwiązaniem. Użytkownik może na bieżąco je kontrolować, zaś w razie konieczności istnieje opcja polegająca na uruchomieniu alternatywnego środowiska pracy czy na połączeniu się z innymi systemami.

10.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top