Home / Informacje / Faktoring dla firm – jak to dziaÅ‚a?
Faktoring dla firm – jak to dziaÅ‚a?

Faktoring dla firm – jak to dziaÅ‚a?

W różnych przypadkach zdarzają się nierzetelni klienci, którzy ociągają się ze spłatą zadłużeń. Najczęściej słyszy się o klientach banków, którzy nie spłacają rat pożyczek w określonych terminach, bądź nie spłacają ich wcale. Z taką nierzetelnością można spotkać się również w innych przypadkach, a jednym z nich jest sytuacja, gdy firma sprzedaje produkt lub usługę a nabywca nieterminowo się z tego rozlicza, bądź nie robi tego wcale.

W takiej sytuacji z pomocą dla firm przychodzi faktoring. Jest to narzędzie finansowe, które zapewnia środki pieniężne danej firmie, by ta utrzymała płynność finansową. Niektórzy mylą faktoring z kredytem, ale nie należy tego robić, bo są to dwa całkiem różne produkty. Zaznaczyć jeszcze trzeba fakt, że z faktoringu płynie więcej korzyści finansowych, niż z kredytu bankowego, a to prowadzi do tego, że staje się on bardziej konkurencyjny dla banku.

Na czym polega faktoring dla firm?

Jeśli dane przedsiębiorstwo ma problem z uzyskaniem zapłaty za produkt, lub usługę, którą dostarczył nabywcy, to może się zwrócić do firmy faktoringowej. Ta wykupuje zlecenie od tego przedsiębiorcy, który nie może sobie poradzić z dłużnikiem. Firma faktoringowa wypłaca pieniądze przedsiębiorstwu, które nie mogło wcześniej uzyskać pieniędzy za swoje produkty lub usługi. W tej sytuacji dłużnik, który ociągał się z zapłatą nie jest już nic winien firmie, z usług których skorzystał, lecz swój dług wraz z pokaźnymi odsetkami musi spłacić firmie faktoringowej, która dług odkupiła.

Czy faktoring jest najlepszym wyjściem dla firmy?

Biorąc pod uwagę długie oczekiwanie na zapłatę faktury i niekończące się prośby o należne pieniądze, to jest to dobre rozwiązanie. Wiadomo, że firma musi rozliczać się z tego co robi. Jeśli świadczy usługi, to ktoś je wykonuje a to znaczy, że temu komuś trzeba za nie zapłacić. Jeśli nabywca usług nie płaci za nie, to firma nie może wypłacić wynagrodzeń pracownikom, którzy daną usługę wykonali. W przypadku małych firm, czy nowo powstających, taka sytuacja może być groźna. Może dojść do tego, że nierzetelny klient, który nie płaci za coś, z czego skorzystał, bądź kupił, przyczynić się może do upadłości takiej małej firmy, bo nie wywiązał się z zapłatą. Przedsiębiorstwo popada więc w kłopot, jeśli nie ma odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. Nie mając płynności finansowej, żadna firma nie będzie dobrze prosperować. W takich przypadkach płynność finansową uzyskuje się właśnie dzięki faktoringowi. Przedsiębiorstwo, które nie mogło doprosić się należnych pieniędzy od dłużnika, dostaje je od faktora- pośrednika działającego w firmie faktoringowej. Płynność finansowa jest zachowana, firma działa dalej, problemy pozostają tylko po stronie tego, który nie wywiązał się z umowy.

Czy są złe strony faktoringu?

Dla dłużnika przejęcie jego długu przez firmę faktoringową oznacza same kłopoty. Mowa przede wszystkim o bardzo wysokich odsetkach, które niejednokrotnie stają się przyczyną upadłości działalności przedsiębiorcy-dłużnika. Może dojść nawet do licytacji jego majątku. Mówiąc o złych stronach faktoringu dla poszkodowanej firmy, która miała problemy z uzyskaniem pieniędzy są świadczone usługi, bądź produkty, to na pewno jest to fakt, że otrzymuje ona mniejsze pieniądze, aniżeli te, które winien był dłużnik. Pieniądze są mniejsze, bo duże są koszty opłacenia firmy faktoringowej, ale zostają wypłacone, dzięki czemu firma nie popada w kłopoty finansowe. Zawsze to lepsze wyjście, niż czekanie, aż dłużnik zechce zapłacić za fakturę.

9.58 avg. rating (94% score) - 12 votes

Jeden komentarz

  1. Ja korzystam z Bibby Faktoring i musze powiedziec, ze mimo ze mam mala firme to traktuja mnie powaznie.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top