Home / Własna firma / Forma prawna działalności
Forma prawna działalności

Forma prawna działalności

Polacy są jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Być może jest to spowodowane zaszłościami jeszcze sprzed 1989 roku, kiedy to zdobycie nawet podstawowych produktów było niesamowicie trudne. Liczyły się dojścia do osób, które miały możliwość sprowadzania danych dóbr lub możliwości ich wyprodukowania. Po wprowadzeniu demokracji bardzo dużo osób zdecydowało się na rozpoczęcie prowadzenia różnego rodzaju firm, które miały na celu uniezależnienie od dotychczasowego źródła dochodów. Często przedsiębiorcy przekraczali więc granicę wioząc do naszego kraju potrzebne dobra. Jednak czasy się zmieniły, o pracę jest o wiele trudniej, jednak własny biznes założyć może właściwie każdy.

Firma może powstać właściwie w ciągu kilkunastu minut. Porównajmy więc trzy podstawowe formy prawne działalności – sposoby na rozpoczęcie zarabiania pieniędzy na własny rachunek. Będą to Inkubatory Przedsiębiorczości, własna działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Inkubator Przedsiębiorczości

Pierwszym i zdecydowanie najprostszym sposobem na prowadzenie niewielkiej, pierwszej firmy jest współpraca, którą oferują tak zwane Inkubatory Przedsiębiorczości. Najbardziej popularne to AIP (Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości) oraz Twój StartUP. Nie prowadzimy własnego przedsiębiorstwa, lecz działamy jako pion Inkubatora. Dzięki temu mamy profesjonalne usługi doradcze, prawne i księgowe w ramach niewielkiej opłaty. Miesięczny koszt takiej współpracy wynosi około 250 złotych netto i w tej cenie mamy zapewnione praktycznie wszystko – począwszy od wspomnianych usług prawnych aż na możliwości skorzystania z biura skończywszy. By zostać beneficjentem Inkubatora Przedsiębiorczości musimy spełnić specjalistyczne wymagania. Najczęściej dotyczą one naszego wieku i miejsca zamieszkania, choć niekoniecznie. Dużo ważniejszy jest pomysł na biznes. Musimy do niego przekonać osoby nadzorujący dany Inkubator i udowodnić, że nasza działalność gospodarcza będzie miała sens i możliwość osiągnięcia zysków w przyszłości. Niestety w tej formie nie możemy działać w nieskończoność. Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości określają najczęściej w podpisywanej przez nas umowie maksymalny czas trwania pomocy. Czasem jest on skracany, jeśli nasza firma osiągnie zbyt duże obroty lub ilość dokumentów wysyłanych do księgowości będzie zbyt duża. Nie mniej jednak, jest to najlepszy sposób na rozpoczęcie działania na rynku dla młodych ludzi: absolwentów i studentów.

Własna działalność gospodarcza

Na nieco wyższym stopniu zaawansowania znajduje się własna działalność gospodarcza. By ją założyć nie potrzebujemy nawet pomysły – jednak w takim przypadku zdecydowanie mija się to z celem. Obecnie działalność gospodarcza może zostać otwarta za pomocą internetu – wystarczy wypełnić tam odpowiednie dokumenty. Niektóre banki również oferują pomoc w tym zakresie – na przykład w zamian, za otwarcie u nich konta bankowego. W pierwszych dwóch latach prowadzenia własnej firmy płacimy tak zwany „mały ZUS” – czyli niepełną kwotę składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość jest zmienna, aktualnie jest to około 300 złotych miesięcznie, normalnie wysokość składek przekracza 800 złotych miesięcznie. Trzeba jeszcze pamiętać, że osoby zatrudnione na umowę o pracę w jakiejś firmie, osiągający co najmniej minimalną pensję krajową, mogą przez cały czas równoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej przy pracy na etacie mogą płacić niepełne składki na ZUS – również w zbliżonej wysokości, jednak można je w dużej części odliczyć od podatku w zeznaniu rocznym. W Polsce zarejestrowanych film jest blisko dwa miliony, jednak nie każda jest prowadzona (dane często nie są aktualizowane na bieżąco). Ta forma zatrudnienia jest szczególnie dobra właśnie w czasach kryzysu – pracodawcy nie są zobowiązani umową o pracę a my możemy pracować jednocześnie dla wielu firm.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jeszcze innym rodzajem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Samo słowo „spółka” wcale nie oznacza, że musimy ją prowadzić w kilka osób – możemy prowadzić spółkę jednoosobową. Jednocześnie słowa „z ograniczoną odpowiedzialnością” oznaczają, że nasza odpowiedzialność (jako udziałowca) jest ograniczona jedynie do wysokości kwoty pieniędzy wpłaconych przez nas na kapitał zakładowy. Będąc prezesem spółki mamy jednak dodatkowe zobowiązania. Ta prawna forma prowadzenia firmy jest lepsza w przypadku większych projektów, w których nie chcemy angażować całości własnego majątku. Jest to również dobry sposób na stworzenie przedsiębiorstwa wraz z innymi osobami. Jeśli na przykład my posiadamy pomysł i potrzebujemy kapitału, to możemy odsprzedać część udziałów za gotówkę, którą wykorzystamy do rozwinięcia firmy. Tego typu przedsiębiorstwo możemy również o wiele łatwiej sprzedać czy przekształcić w spółkę akcyjną – jeśli zamierzamy wprowadzić ją na przykład na rynek giełdowy NewConnect. Obecnie by stworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wystarczy kapitał zakładowy na poziomie pięciu tysięcy złotych – nie jest to nieosiągalne nawet dla początkujących biznesmenów.

8.33 avg. rating (81% score) - 3 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top