Home / Informacje / Jak wesprzeć rozwój swojego przedsiębiorstwa? Rodzaje faktoringu
Jak wesprzeć rozwój swojego przedsiębiorstwa? Rodzaje faktoringu

Jak wesprzeć rozwój swojego przedsiębiorstwa? Rodzaje faktoringu

Prowadzisz firmę. Masz świadomość, że jej systematyczny rozwój jest w stanie zapewnić sukces biznesowy. Zdajesz sobie jednak sprawę, że do rozwijania się przedsiębiorstwa potrzebne są pieniądze. Odkryj więc potencjał drzemiący w faktoringu i wykorzystaj go w swojej firmie.

Teoretycznie posiadasz środki finansowe, ale są one „zamrożone” w nieopłaconych fakturach, a kontrahenci spóźniają się z płatnością. W ten sposób łatwo stracić płynność finansową, która nie tylko utrudni rozwijanie biznesu, ale może doprowadzić także do upadłości przedsiębiorstwa. Jeśli chcesz wesprzeć rozwój firmy, postaw na faktoring. Poznaj jego rodzaje i wybierz rozwiązanie dostosowane do potrzeb oraz specyfiki przedsiębiorstwa.

Faktoring z regresem

Faktoring z regresem (tzw. faktoring niepełny) to sposób finansowania, który polega na przekazaniu wierzytelności z faktur, jednak bez przejęcia ryzyka z niewypłacalnością kontrahentów. W praktyce oznacza to, że jeśli dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania przedsiębiorca musi zwrócić wypłaconą zaliczkę.

Firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy środki wynikające z wystawionych faktur. Następnie monitoruje zapłatę przez kontrahentów, a jeśli spóźniają się z płatnościami – wzywają do zapłaty. W sytuacji niewypłacalności należności, obowiązkiem przedsiębiorcy jest pokrycie zobowiązania wobec firmy faktoringowej (zwrot wypłaconej przez faktora zaliczki).

Faktoring bez regresu

Faktoring bez regresu (tzw. faktoring pełny) polega na przejęciu przez firmę faktoringową należności wynikających z faktur wraz z ryzykiem niewypłacalności. Jeśli kontrahent nie ureguluje należności, właściciel firmy nie będzie zobowiązany do zwrotu wypłaconej zaliczki.

W tym przypadku faktor (firma faktoringowa) wypłaca środki przedsiębiorcy, które wynikają z wystawionych faktur. Sam monitoruje ich uregulowanie, a w razie konieczności – podejmuje działania pozwalające na odzyskanie środków finansowych od dłużnika.

Faktoring eksportowy

Jest to „odmiana” faktoringu dostępnego w wersji z regresem i bez regresu, który dedykowany jest przedsiębiorcom współpracującym z zagranicznymi kontrahentami. Faktor skupuje należności wynikające z faktur z odroczonym terminem płatności. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku producentów, dystrybutorów lub usługodawców, którzy eksportują towary lub świadczą usługi dla odbiorców zagranicznych.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Skorzystanie z usług faktoringowych pozwoli na zachowanie ciągłości finansowej, uniknięcie zatorów płatniczych i stały obrót środkami. Dlatego jest to rozwiązanie skierowane do firm, którym  zależy na dynamicznym rozwoju i chcą zwiększyć konkurencyjność swojego przedsiębiorstwa. Dzięki usłudze faktoringu przedsiębiorca może wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności, uzyskując pieniądze jeszcze przed terminem płatności za dokument. Posiadając wolne środki, może je przeznaczyć na dowolny cel.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top