Home / Własna firma / Jak założyć firmę? Własna działalność gospodarcza krok po kroku
Jak założyć firmę? Własna działalność gospodarcza krok po kroku

Jak założyć firmę? Własna działalność gospodarcza krok po kroku

Badania dowodzą, że każdego dnia w Polsce, decyzję o założeniu swojej działalności gospodarczej podejmuje przeszło 1 tys. osób. Statystyki rosną z roku na rok, a to dowodzi, że Polscy polubili pracę na własny rachunek. W jaki sposób założyć pierwszą działalność gospodarczą? Podpowiadamy w materiale.

Krok numer 1: uzyskanie wpisu w CEIDG

Zakładanie firmy nie sprawia wiele problemów. W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do urzędu miasta lub gminy w celu wypełnienia dokumentu o nazwie CEIDG-1. Wniosek można złożyć także przez Internet, ale podpis w urzędzie trzeba złożyć własnoręcznie (wyjątkiem jest posiadanie cyfrowego podpisu).

Wypełnienie wniosku zajmuje na ogół kilkanaście minut – niezbędnym będzie nam dane osobowe, miejsce prowadzenie działalności, informacje kontaktowe, a także wybrane wpisy z Polskiej Kwalifikacji Działalności, które określą zakres specjalizacji firmy.

Uwaga – urzędy wymagają podania rachunku bankowego – można wpisać dowolny numer konta, a po uzyskaniu wpisu zmienić go na firmowy. W przypadku małych obrotów i jednoosobowej działalności, do prowadzenia firmy wystarczy także zwykły rachunek osobisty.

Krok numer 2: wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

O tym, że zdecydowaliśmy się uruchomić działalność gospodarczą należy poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na miejscu należy pojawić się osobiście i wypełnić dość złożony formularz o nazwie ZUS ZUA, który kwalifikuje właściciela do odpowiedniej kategorii składek.

W przypadku osób, które założyły działalność gospodarczą, a posiadają także inne dochody, np. z równoległej pracy na etacie, powinny złożyć dokument o nazwie ZUS ZZA.

Krok numer 3: (opcjonalnie) deklaracja VAT

Osoby, które chcą być płatnikami VAT (domyślnie przysługuje możliwość wystawiania rachunków firmowych nieobciążonych VAT) powinny udać się do właściwego Urzędu Skarbowego w celu złożenia dokumentu VAT-R. Warto zaznaczyć, że uzyskanie statusu płatnika VAT jest dodatkowym kosztem przy rejestracji firmy – urząd pobierze od nas jednorazową opłatę w wysokości 170 zł brutto.

Sprawdź także:

Ważne strony www - zakładanie działalności gospodarczej

8.50 avg. rating (84% score) - 10 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top