Home / Własna firma / Kiedy odszkodowanie z samochodowej polisy OC i AC stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?
Kiedy odszkodowanie z samochodowej polisy OC i AC stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

Kiedy odszkodowanie z samochodowej polisy OC i AC stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

O opodatkowaniu wypłaconego odszkodowania z samochodowej polisy OC i AC najczęściej mówimy w odniesieniu do aut firmowych, zarejestrowanych jako auta wykorzystywane w toku wykonywanej działalności gospodarczej. Kiedy przedsiębiorca będzie musiał opłacić podatek dochodowy od odszkodowania z ubezpieczeń komunikacyjnych?

Odszkodowanie z OC

Ubezpieczenie komunikacyjne odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego pojazdu mechanicznego podlegającego rejestracji w Polsce. W przypadku wypłaty odszkodowań z ubezpieczenia OC, nie będą stanowiły przychodu kwoty przekazywane przez ubezpieczycieli bezpośrednio do warsztatów samochodowych, w których naprawiany jest pojazd po kolizji, w ramach tzw. naprawy bezgotówkowej. Jednocześnie, właściciel samochodu nie zapłaci podatku od wypłaconej kwoty odszkodowań, w części odpowiadającej poniesionym przez niego kosztom naprawy auta, jeśli odszkodowanie zostało mu wypłacone w formie gotówkowej, jako poszkodowanemu.

W obu sytuacjach, przedsiębiorca uzyskujący odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego (przykładowo: https://www.lu.pl/komunikacyjne/ubezpieczenie-ac.html), z ubezpieczenia OC pojazdu, nie będzie musiał odprowadzać od niego podatku. Odszkodowanie bowiem nie zostanie uznane za przychód, o ile pokryje w całości naprawę samochodu i nie pozostanie żadna nadwyżka. Jeśli jednak wartość naprawy auta byłaby niższa od otrzymanej kwoty odszkodowania z OC, nadwyżka podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest to zgodne z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawu o PIT z 26 lipca 1991 roku. W artykule tym wskazano, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.

Odszkodowanie z AC

Nieco inaczej sprawa wygląda z odszkodowaniem z polisy AC, czyli z ubezpieczenia dobrowolnego. Całkowita kwota takiego odszkodowania jest uznawana na gruncie przepisów podatkowych obowiązujących w Polsce, za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przedsiębiorca, który otrzyma odszkodowanie z polisy AC musi się z niego rozliczyć z fiskusem. Podatnik ma jedynie możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów stratę w środku trwałym w wysokości różnicy pomiędzy wartością początkową samochodu, a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych.

Odszkodowania za szkody z AC zwiÄ…zane z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… podlegajÄ… opodatkowaniu na zasadach ogólnych, wedÅ‚ug dwustopniowej skali podatkowej 18 lub 32% lub podatkiem liniowym – 19 proc. Odszkodowanie należy uwzglÄ™dnić w rocznym zeznaniu podatkowym PIT za poprzedni rok, w pozycji inne źródÅ‚a przychodu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top