Home / Informacje / Leasing samochodowy dla nowych firm
Leasing samochodowy dla nowych firm

Leasing samochodowy dla nowych firm

Eksperci zgodnie przyznają, że leasing jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców. Do jego najważniejszych zalet niewątpliwie należą uproszczone procedury, zróżnicowane możliwości negocjacji warunków oraz oczywiście pozyskanie z zewnątrz kapitału na inwestycję, bez konieczności całościowego finansowania przedmiotu ze środków własnych w momencie przystąpienia do umowy.

Jest to atrakcyjne rozwiązanie szczególnie dla tych młodych firm, których właściciele decydują się na zakup samochodu. Co warto wiedzieć na ten temat?

Auto dla każdego

Działający na rynku leasingodawcy kładą nacisk na elastyczność i uniwersalność w zakresie świadczenia leasingu. Oznacza to, że każdy młody przedsiębiorca może przystąpić do umowy, bez względu na obszar, w którym działa, wielkość własnej firmy czy wysokość aktywów. Finansujący postara się w taki sposób skonstruować umowę leasingu samochodowego, aby zaproponować optymalne warunki dla każdej ze stron.

Warto szukać wśród leasingodawców firm o ugruntowanej pozycji i wieloletnim doświadczeniu, takich jak na przykład Raiffeisen-Leasing. Na ogół finansują oni każdy typ pojazdu: osobowy i ciężarowy, nowy i używany, pochodzący od autoryzowanego dealera, a także sprowadzany z importu. Atutem jest tu nawet zerowa wpłata własna oraz możliwość wyboru waluty, a ponadto atrakcyjna oferta pakietu ubezpieczeń u cenionych na rynku świadczeniodawców.

Młody przedsiębiorca ma zatem ogromne możliwości wyboru zarówno pojazdu, jak i dostosowania warunków umowy z leasingodawcą wedle własnych oczekiwań i potrzeb. Zyskuje ponadto indywidualnego opiekuna klienta, z którym będzie mógł konsultować się w razie potrzeby.

Formalności

Zawarcie umowy leasingowej przebiega w nie więcej niż kilku krokach. Pierwszym jest precyzyjny wybór przedmiotu, który ma być finansowany. Następnie należy wypełnić wniosek, dostarczyć go do leasingodawcy, oczekiwać na podjęcie decyzji oraz podpisać umowę na uprzednio ustalonych warunkach. Całość trwa o wiele krócej niż choćby w przypadku kredytu bankowego.

Jeśli młody przedsiębiorca występuje jako osoba fizyczna lub w imieniu spółki jawnej, musi dostarczyć do siedziby leasingodawcy, poza wypełnionym wnioskiem, aktualne zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub do Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku spółek), o nadaniu numeru NIP i REGON, aktualną dokumentację finansową oraz PIT–36. Spółki muszą ponadto przekazać leasingodawcy własną umowę.

Podstawowe zasady leasingu dla nowych firm

Gdy przedsiębiorca upora się z formalnościami, staje się stroną transakcji jako korzystający (leasingobiorca) na czas określony w warunkach zawartej umowy.

Optymalną formą dla młodych firm będzie leasing operacyjny. Dzięki niemu właściciel przedsiębiorstwa będzie mógł wpisać opłaty leasingowe (w tym także wstępną) do kosztów.

Dobrze byłoby – na co już wskazywaliśmy – znaleźć takiego leasingodawcę, który wymagałby niewielkiej wpłaty własnej (inicjalnej) lub nie wymagał jej wcale. Jeśli natomiast chodzi o czas trwania leasingu, najlepiej pokryć go z okresem rzeczywistego użytkowania samochodu. Jest to bardzo ważny zapis umowy, gdyż od niego tak naprawdę zależy wysokość miesięcznej raty.

Trzecim niezmiernie istotnym warunkiem jest ustalenie wartości wykupu, z kolei czwartym – dokładne zapoznanie się z zapisami dotyczącymi karnych odsetek za nieterminowe regulowanie opłat. Nikt nie chce wpaść w tarapaty za nieprzewidziane zdarzenia losowe, a trzeba wiedzieć, że leasingodawca ma prawo wypowiedzenia umowy w sytuacji nieuiszczenia raty w dodatkowym terminie.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top