Home / Wszystkie pomysły / Jak otworzyć oddział banku?
Jak otworzyć oddział banku?

Jak otworzyć oddział banku?

Jeśli zawsze marzyłeś o tym, aby być dyrektorem banku, albo chociaż kierownikiem placówki bankowej nie musisz czekać na to, aby przez lata pokonywać kolejne szczeble kariery zawodowej, w drodze na szczyt. Możesz w krótkim czasie zostać menadżerem oddziału bankowego, jeśli zdecydujesz się na uruchomienie własnego biznesu właśnie na rynku bankowym. Oddział banku może być bardzo dochodowym biznesem, a koszty jego otwarcia nie będą tak wysokie, jak się powszechnie sądzi. Nie chodzi tu o otwarcie własnego banku, ponieważ na to potrzeba bardzo wysokiego kapitału założycielskiego, ale otwarcie oddziału bankowego, w ramach franczyzy. Jak tego dokonać?

Kto może otworzyć oddział bankowy?

Generalnie, każda osoba mogłaby otworzyć działalność w formie partnerskiej placówki bankowej, choć banki występujące w roli franczyzodawców najchętniej nawiązują tego typu współpracę jedynie z osobami posiadającymi doświadczenie w branży, np. osobami, które już pracowały w banku czy instytucji finansowej. Partner musi być przedsiębiorczy i zmotywowany do osiągania jak najlepszych wyników. Musi znać branżę bankową i mieć zdolności sprzedażowe, aby w przyszłości przynosić bankowi wartość dodaną.

Pierwsze kroki

Podstawową kwestią, jaką należy zrealizować przy otwieraniu oddziału bankowego, będzie znalezienie odpowiedniego lokalu, w którym docelowo ma być prowadzona taka placówka. Musi on znajdować się w miejscu o dużym przepływie potencjalnych klientów – w centrum miasta, w pobliżu dużych osiedli mieszkalnych czy centrów handlowych. Dodatkowo, przedsiębiorca musi zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zgromadzić niezbędny kapitał. Koszt otwarcia placówki bankowej uzależniony jest od tego, jak drogie będzie wynajęcie lokalu handlowego oraz jakie wsparcie otrzymamy od banku macierzystego – franczyzodawcy. Łączne koszty otwarcia placówki bankowej mogą zmieścić się nawet w kwocie 10-15 tys. zł, a mogą wykraczać poza 50-70 tys. zł.

Wsparcie franczyzodawcy

Prowadzenie działalności w sieci franczyzowej wiąże się z wieloma korzyściami dla samego przedsiębiorcy. Może on liczyć na wsparcie większej marki na wszystkich etapach działalności, a niekiedy nawet na zwrot nakładów, jakie przedsiębiorca poniósł na otwarcie własnej placówki bankowej. Banki chętnie wchodzą w rolę franczyzodawców, dzięki czemu mogą otwierać placówki partnerskie i zwiększać swoją sieć dystrybucji.

Uczestniczenie w bankowej sieci franczyzowej obniża ryzyko otwarcia nowej działalności gospodarczej przez młodego przedsiębiorcę. Otrzymuje on nie tylko wsparcie merytoryczne, a niekiedy też finansowe od banku, ale również może korzystać ze znanej marki bankowej i nie musi ponosić kosztów promowania swojej działalności. Tym zajmie się franczyzodawca, dostarczając swojemu franczyzodbiorcy niejednokrotnie wszystkie materiały promocyjne, elementy identyfikacji wizualnej placówki oraz pełne jej wyposażenie wewnętrzne. Organizuje też dla swoich franczyzobiorców i ich pracowników odpowiednie szkolenia.

10.00 avg. rating (91% score) - 2 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top