Home / Wszystkie pomysły / Jak założyć firmę odśnieżającą dachy?
Jak założyć firmę odśnieżającą dachy?

Jak założyć firmę odśnieżającą dachy?

Właściciele domów jednorodzinnych muszą na pewno wyposażyć się w dużą łopatę do śniegu, dzięki której będą mogli odśnieżać swoją posesję, podjazd, czy fragmenty drogi dojazdowej, w okresie obfitych opadów śniegu. Niestety, samo odśnieżanie dróg i ścieżek w ogrodzie czy przed domem nie jest wystarczające. Trzeba też zająć się odśnieżeniem dachów. Takie zobowiązanie biorą też na siebie właściciele przedsiębiorstw czy osoby zarządzające nieruchomościami. Jeśli nie wywiążą się z takiego obowiązku, może zostać nałożony na nich mandat karny. Poza tym, narażają oni swoim brakiem odpowiedzialności zdrowie i życie ludzi znajdujących się we wnętrzu takich budynków.

Gromadzący się na dachu śnieg ma ogromną masę, przez co może zawalić jego konstrukcję. Skutki takiej katastrofy budowlanej są trudne do przewidzenia i oszacowania. Przedsiębiorcy albo sami organizują odśnieżanie dachów, albo mogą zlecić takie prace wyspecjalizowanej firmie. Tu pojawia się właśnie szansa na stworzenie dochodowego, choć wyłącznie sezonowego, biznesu. Jak założyć firmę odśnieżającą dachy?

Konkurencja branżowa

W całej Polsce nie funkcjonuje bardzo duża liczba firm zajmujących się stricte odśnieżaniem dachów, dlatego też może być to atrakcyjna nisza rynkowa dla nowej firmy. Profesjonalne odśnieżanie dachów jest usługą pożądaną w dużych miastach, gdzie istnieją hipermarkety, galerie handlowe i inne obiekty, na których może gromadzić się śnieg na dachu. Oprócz usługi odśnieżania dachów, nowo powstała firma może też zająć się klasycznym odśnieżaniem posesji i chodników, co zwiększy atrakcyjność jej oferty.

Jak zarejestrować firmę?

Jeśli już wiemy, że chcemy zająć się odśnieżaniem dachów, powinniśmy wypełnić wniosek CEIDG-1 do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który będzie jednoczesnym zgłoszeniem przedsiębiorcy do Urzędu Skarbowego. Po nadaniu numeru NIP i REGON przedsiębiorca w ciągu 7 dni musi zgłosić się do ZUS, jako ubezpieczony i płatnik składek na ubezpieczenia społeczne.

Siedziba i wyposażenie

W praktyce, firma zajmująca się odśnieżaniem dachów może mieć siedzibę wszędzie – w centrum miasta, na obrzeżach, czy w domu prywatnym. Musi jednak posiadać magazyn czy budynek, w którym będzie przechowywać niezbędne wyposażenie. Obok sprzętów biurowych umożliwiających prowadzenie działań księgowych, reklamowych i obsługi klienta, firma taka musi koniecznie posiadać specjalistyczne wyposażenie:

 • Sprzęt wspinaczkowy – linie, uprzęże, szelki, zaciski,
 • Środki ochrony indywidualnej, w tym kaski,
 • Elektryczną odśnieżarkę,
 • Łopaty, miotły itp. służące do odśnieżania.

Szacunkowo, koszty zakupienia takiego wyposażenia będą oscylowały wokół 5-8 tys. zł, z czego najdroższa będzie elektryczna odśnieżarka oraz same liny. Na tym jednak nie można oszczędzać, aby zapewnić pracownikom firmy maksimum bezpieczeństwa. Osprzęt powinien posiadać ważne atesty.

Pracownicy

Nie można zatrudnić w przedsiębiorstwie zajmującym się odśnieżaniem dachów dowolnych osób. Pracownicy zajmujący się odśnieżaniem dachów czy usuwaniem wiszących z dachów sopli, zagrażających bezpieczeństwu przechodniów, muszą posiadać zaświadczenie przejścia specjalistycznych badań medycznych, dopuszczających ich do wykonywania takiej pracy. Muszą to być badania dla pracowników wykonujących prace na wysokość, do 3 metrów nad ziemią i ogólne badania z zakresu medycyny pracy. Jednorazowy koszt badań to 100 zł od osoby. Pracownicy będą też zmuszeni wziąć udział w szkoleniach wstępnych i okresowych BHP, kosztujących około 200 zł od osoby. Odbycie szkolenia BHP daje pracownikowi 6 lat uprawnień do wykonywania pracy na wysokościach.

Odśnieżanie dachów – cennik

Poniżej prezentujemy szacowane ceny odśnieżania dachów dla klientów. Ceny są zależne od rodzaju powierzchni oraz wielkości składanego zamówienia, zależącego głównie od powierzchni dachu.

Przykładowy cennik:

 • odśnieżanie dachów płaskich (powierzchnia do 1500 m2) – ok. 3,00 zł / m2
 • odśnieżanie dachów płaskich (powierzchnia do 1500 do 3000 m2) – ok. 2,50 zł / m2
 • odśnieżanie dachów płaskich (powierzchnia do 3000 do 10000 m2) – ok. 2,00 zł / m2
 • odśnieżanie dachów skośnych (powierzchnia do 1500 m2) – ok. 4,50 zł / m2
 • odśnieżanie dachów skośnych (powierzchnia do 1500 do 3000 m2) – ok. 4,00 zł / m2
 • odśnieżanie dachów skośnych (powierzchnia do 3000 do 10000 m2) – ok. 3,50 zł / m2
 • usuwanie sopli oraz nawisów śniegowych – ok. 2,80 zł mb (metr bieżący)
 • wywóz śniegu – ok. 15 – 20 zł m3
8.67 avg. rating (83% score) - 3 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top