Home / Informacje / Rozwijasz biznes za granicą? Sprawdź jak wymieniać pieniądze
Rozwijasz biznes za granicą? Sprawdź jak wymieniać pieniądze
Accounting.

Rozwijasz biznes za granicą? Sprawdź jak wymieniać pieniądze

Dane GUS na temat obrotów handlu zagranicznego w styczniu i lutym 2016r. pokazały, że w stosunku do analogicznego okresu z zeszłego roku, import wzrósł o 3,2%, zaś eksport o 4,1%. Jak widać, polskie firmy coraz chętniej ruszają na podbój zagranicznych rynków, zaś utrzymująca się od zeszłego roku słabość złotówki sprzyja szczególnie polskim eksporterom. Firmy, które dopiero rozpoczynają działalność za granicą , muszą borykać się z wieloma problemami m.in. z wysokimi kosztami rozwijania biznesu. Niektóre z tych kosztów można łatwo obniżyć, np. przez dokonywanie tanich operacji walutowych. Jak się okazuje, istnieje na to bardzo prosty sposób.

Po pierwsze: założenie konta walutowego

Nawiązanie kontaktów handlowych z partnerami zagranicznymi wiąże się z koniecznością dokonywania rozliczeń: albo w walucie kraju kontrahenta, albo w jednej z głównych walut (np. dolarach lub euro), albo w złotówkach. W przypadku eksportu, najczęściej stosowany jest pierwszy lub drugi sposób rozliczeń. Wówczas dla polskiego przedsiębiorstwa wręcz niezbędne jest otwarcie konta walutowego, na które może przyjmować środki w walucie obcej z tytułu sprzedaży towaru za granicę. Dzięki temu może ono uniknąć niekorzystnego przewalutowania przez bank otrzymywanych kwot, tak jak to się dzieje gdy wpływają one na rachunek w PLN. Założenie konta walutowego nie jest dzisiaj problemem, zaś dla szybkości transakcji warto je otworzyć w tym samym banku, w którym prowadzi się rachunek w polskich złotych. Należy jednak zwrócić uwagę m.in. na to, jakie waluty mogą wpływać na dane konto (w większości banków przyjmowane są tylko euro, dolary, funty brytyjskie i franki szwajcarskie), czy bank oferuje brak opłat za przelewy przychodzące oraz jakie są opłaty za prowadzenie konta.

Po drugie: rezygnacja z wymiany walut przez bank

Choć bezgotówkowa wymiana walut za pośrednictwem banku jest prosta i szybka, to jednak klient zawsze jest uzależniony od warunków, jakie narzuca mu bank. Chodzi tu o kurs walutowy oraz często dodatkowe koszty transakcji w postaci np. prowizji od przelewów walutowych. Jeśli chodzi o kurs, to niestety banki mają go zazwyczaj na bardzo niekorzystnym poziomie. Zarówno zakup obcej waluty, jak i jej sprzedaż w banku po prostu się nie opłaca, ponieważ banki w celu osiągnięcia jak największego zysku, stosują wysoki spread (na euro sięgający nawet 10%!). Dużo lepszy poziom kursu oferują kantory, jednak w przypadku firmy, operacje gotówkowe są nieopłacalne i po prostu kłopotliwe. Ominięcie banku jest jednak możliwe w inny sposób. Od dłuższego bowiem czasu w Internecie rośnie liczba firm oferujących wymianę walut online. Internetowe kantory oraz społecznościowe platformy wymiany walut przeżywają prawdziwy szturm klientów, wśród których nie brakuje także podmiotów gospodarczych.

Po trzecie: szukanie najkorzystniejszego kursu wymiany

Szczególnie ciekawą ofertę mają społecznościowe giełdy wymiany walut, na których kurs wymiany określają sami użytkownicy. Największa w Polsce tego typu platforma https://www.walutomat.pl/ dorobiła się już prawie 200 tys. klientów (prywatnych i biznesowych), a z jej strony internetowej można dowiedzieć się, że wymiana waluty za jej pośrednictwem pozwala na oszczędności rzędu 8% w porównaniu do tego, co oferują banki. Czy rzeczywiście? W dniu pisania niniejszego artykułu, czyli 07.05.2016r., najlepszy kurs kupna euro na platformie proponowany przez użytkowników, jest na poziomie 4,4253 zł, zaś w bankach: Pekao SA. 4,2603 zł, mBank 4,2732, ING 4,2856 zł. Wyobraźmy sobie, że firma otrzymała od zagranicznego kontrahenta 5000 euro z tytułu sprzedaży towaru. Po wymianie waluty w bankach, firmie zostanie: w Pekao S.A. 21.301,50 zł, w mBanku 21.366,00 zł, a w ING 21.428,00 zł. Korzystając z najlepszego aktualnie kursu na platformie społecznościowej, firma otrzyma 22.126,50 zł. Różnicę widać na pierwszy rzut oka: rezygnując z usług banku na rzecz wymiany waluty na społecznościowej platformie, firma zyskuje co najmniej 698,50 zł. Przy wyższych obrotach, te różnice mogą być bardzo znaczące, co szczególnie jest ważne w przypadku przedsiębiorstw rozwijających się, dla których liczy się każda zaoszczędzona kwota.

Warto pamiętać, że uniezależnienie się od banku i przeprowadzanie samodzielnie wymiany walut w firmach z sektora pozabankowego, wcale nie jest kłopotliwe. Wystarczy zarejestrować się w internetowym kantorze lub na społecznościowej platformie wymiany walut i wszelkie operacje przeprowadzać online.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top