Home / Wszystkie pomysły / Jak otworzyć salon kosmetyczny?
Jak otworzyć salon kosmetyczny?

Jak otworzyć salon kosmetyczny?

Dobry wygląd jest konieczny do zrobienia kariery zawodowej czy politycznej – takie poglądy są spójne w różnych częściach świata. Zewnętrzna atrakcyjność człowieka decyduje też o tym, jak odbierają go inni ludzie. Ładne osoby mogą zjednać sobie innych ludzi przez co udaje im się zrealizować swoje plany i marzenia.

Przy dzisiejszym poziomie zaawansowania medycyny estetycznej i kosmetologii, a może przede wszystkim chirurgii plastycznej, możemy zlikwidować niemal wszystkie defekty, wywołujące niebagatelne kompleksy. Pomocne będą w tym gabinety kosmetyczne. Dbałość o urodę to domena pań, choć i panowie coraz częściej odwiedzają salony kosmetyczne. Pomysł otwarcia własnego gabinetu kosmetycznego jest więc dobrą ideą biznesową. Trzeba jednak solidnie przygotować się do realizacji takiego biznesplanu.

Konkurencja

Nie ulega wątpliwości, że w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach, funkcjonują różnego rodzaju salony piękności. Część z nich wykonuje tylko podstawowe zabiegi kosmetyczne, inne są prawdziwymi gabinetami urody, w których można wykonać wiele zaawansowanych zabiegów, przy użyciu najnowocześniejszych narzędzi.  Konkurencja w branży kosmetycznej jest więc spora, ale to i tak nie musi być przeszkodą dla nowego salonu kosmetycznego. Ważne jest jedynie, aby czymś wyróżnić się na tle konkurencji. Mogą to być na przykład zabiegi skierowane wyłącznie do panów, którzy coraz częściej odwiedzają gabinety kosmetyczne, albo też zaaranżowanie w gabinecie miejsca zabaw dla dzieci. Dzięki temu matka może wziąć dziecko na wizytę w salonie kosmetycznym, zamiast wynajmować nianię czy prosić inne osoby o pomoc w opiece nad własnym dzieckiem. Wszelkie promocje, pakiety cenowe czy podobne akcje są mile widziane, zwłaszcza w nowych gabinetach kosmetycznych, które nie mają jeszcze stałych klientów i muszą dać się poznać z jak najlepszej strony.

Jak założyć własny salon kosmetyczny?

Przy otwieraniu własnego gabinetu kosmetycznego konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji i Działalności Gospodarczej. Następnie, trzeba znaleźć odpowiedni lokal i podjąć decyzję, czy otwieramy go z własnych środków finansowych, bierzemy kredyt w banku, czy też chcemy korzystać z jednej z sieci franczyzowej. Mając niewielkie środki finansowe najlepiej będzie otworzyć mały gabinet kosmetyczny, być może połączony z salonem fryzjerskim. Jeśli będzie przynosił on zadowalające dochody, to później można pomyśleć o zainwestowaniu w jego rozwój i rozbudowę.

Jeśli samodzielnie chcemy prowadzić gabinet kosmetyczny, na początek bez zatrudniania pracowników, będziemy musieli wziąć udział i ukończyć odpowiednie kursy i szkolenia branżowe, np. w Akademii Sztuki Piękności czy w podobnych ośrodkach szkoleniowych. W przypadku, gdy nie chcemy zmieniać swojej profesji, zawsze możemy zatrudnić wykwalifikowaną kosmetyczkę.

Zakres usług salonu kosmetycznego

Warto zastanowić się nad zakresem usług, jakie będzie świadczył gabinet kosmetyczny. Podstawą jest:

  • Makijaż,
  • Pedicure i manicure,
  • Regulacja i henna brwi,
  • Solarium,
  • Zabiegi oczyszczające skórę twarzy,
  • Zabiegi odmładzające skórę twarzy.

Salon kosmetyczny musi być wyposażony w odpowiedni sprzęt i kosmetyki – lakiery do paznokci, hennę, środki odkażające i higieniczne, a także urządzenia do mikrodermabrazji, stanowiska do pedicure i manicure, fotele dla klientek i dla kosmetyczki, ultradźwiękowe urządzenia do kuracji odmładzającej czy kombajny kosmetyczne. Koszty zakupu takich urządzeń wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można też zakupić niektóre sprzęty używane i zaoszczędzić na otwieraniu gabinetu kosmetycznego.

Wymogi sanitarne – jak urządzić salon kosmetyczny?

Lokal, w którym będzie funkcjonował gabinet kosmetyczny, powinien spełniać wszystkie wymogi sanitarne. Musi mieć doprowadzoną wodę bieżącą i kanalizację, zaś kosmetyczki powinny zadbać o sterylizację urządzeń i narzędzi, którymi się posługują. W gabinecie potrzebne jest urządzenie do sterylizacji, co wynika z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty, w których świadczone są usługi fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej.

Artykuł powstał dzięki współpracy z estemi.eukosmetyka twarzy

9.50 avg. rating (88% score) - 2 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top