Home / Własna firma / Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?
Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Spółka czy jednoosobowa działalność gospodarcza?

Wyróżniamy przynajmniej kilka różnych rodzajów działalności gospodarczej. Każda z nich jest w inny sposób regulowana przez prawo; zasadnicze różnice dotyczą m.in. odpowiedzialności finansowej oraz obciążeń podatkowych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a może spółka? Tylko jaka?

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą i najszybszą drogą do wprowadzenia biznesu na rynek. Do uruchomienia takiego podmiotu wystarczy podstawowy wniosek CEIDG-1 złożony w odpowiednim urzędzie gminy lub miasta, ZUS ZUA oraz opcjonalnie, deklaracja o przyjęciu statusu podatnika VAT. Jednoosobowa firma ma jednak kilka zasadniczych wad, a w tym m.in. pełna odpowiedzialność majątkowa spoczywa na właścicieli, nie ma możliwości wprowadzenia inwestora z zewnątrz do biznesu oraz kilka innych. Może lepszym wyborem będzie spółka?

Więcej informacji na ten zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej oraz wad i zalet tego rodzaju działalności.

Spółka cywilna, jawna, a może spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Najmniej złożoną formą spółki jest spółka cywilna. Do jej założenia niezbędne jest podpisanie stosownej umowy cywilnej oraz ustalenie klauzuli, która wskaże na to, kto ma jaki udział w stratach i zyskach podmiotu. Jeśli nie zostało to inaczej zaznaczone, każdy wspólnik wchodzący w skład SC. ma takie sam obowiązek uczestniczenia w stratach oraz prawo do przyjmowania zysków z tytułu prowadzonej działalności.

W odpowiedniej kolejności, drugą co do złożoności formalnej spółką jest spółka jawna. Mogą tworzyć ją zarówno osoby fizyczne jak i podmioty prawne – w tym zakresie każdy wspólnik jest zobowiązany do ponoszenia ewentualnych strat w takim samym zakresie. Zasadniczą zaletą SJ. jest klarowna struktura oraz brak konieczności opierania się o zobowiązania wynikające z aktu notarialnego.

Dojrzałym podmiotem gospodarczym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – sp. z o.o. jest już podmiotem, który kwalifikuje się do spółek kapitałowych. Sp z o.o. odpowiada za swoją działalność posiadanym majątkiem.

Najczęściej rejestrowane rodzaje spółek w Polsce:

  • Spółki jawne – ok. 50,5 %
  • Spółki z.o.o. – ok. 41%
  • Spółki cywilne – ok. 3,7%
  • PozostaÅ‚e – ok. 4,8%

Najczęściej rejestrowane rodzaje spółek w Polsce

9.00 avg. rating (82% score) - 1 vote

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top