Home / Wszystkie pomysły / Pomysł na biznes: Stacja radiowa
Pomysł na biznes: Stacja radiowa

Pomysł na biznes: Stacja radiowa

Zawsze marzyłeś o karierze w mediach, ale nie miałeś okazji sprawdzić się jako prezenter lub reporter? Nie musisz ubiegać się o wakat w znanych stacjach radiowych, bowiem twoim pomysłem na biznes może być własne radio. Jak uruchomić działalność stacji radiowej i wejść w eter? Na czym może zarabiać radio i czy biznes ten na pewno będzie przynosił zyski właścicielowi?

Internet z nieograniczonymi możliwościami

Nie trzeba od razu zakładać ogólnokrajowej stacji radiowej, żeby móc rozpocząć radiowy biznes. Wystarczy tak naprawdę dobry komputer i dostęp do sieci internetowej, aby móc otworzyć klubowe radio internetowe. Chcąc liczyć na przyciągnięcie do swojego radia odbiorców, warto zainwestować w radio niszowe, które oferuje muzykę danego gatunku, a nie ogólnomuzyczne, które musiałoby konkurować o miejsce na rynku z takimi gigantami branży jak Radio Eska, Radio RMF FM, czy Radio ZET. Lepiej więc poprzestać na mniejszej, ale stałej grupie odbiorców swojego radia.

Jak otworzyć stację radiową w Internecie?

Najłatwiej otworzyć własny kanał radiowy w Internecie, bowiem nie potrzeba do tego celu kupować specjalistycznego sprzętu. W zasadzie wystarczy zainstalować na komputerze stacjonarnym lub laptopie odpowiednie programy, aby móc rozpocząć transmisję programu radiowego. Przyszły radiowiec musi mieć:

• Dobry komputer,

• Serwer,

• Program do nadawania radia,

• Dobry mikrofon i słuchawki,

• Program muzyczny,

• Płyty z utworami muzycznymi.

KupujÄ…c serwer zapewniamy sobie narzÄ™dzie, dziÄ™ki któremu bÄ™dziemy mogli rozpowszechniać sygnaÅ‚ radiowy do sÅ‚uchaczy. NajproÅ›ciej kupić serwer u wybranego providera, w wybranej technologii – ShoutCast lub IceCast. JeÅ›li z czasem radio zacznie regularnie funkcjonować i zarabiać na siebie, można kupić wÅ‚asny serwer.

Muzyka w radio

Nie można bezkarnie puszczać swoich ulubionych kawałków z płyt CD posiadanych w domu w radio internetowym. Trzeba robić to legalnie. Odtwarzanie piosenek komercyjnie wymaga dopełnienia wszystkich formalności dotyczących licencji i praw autorskich. Najczęściej należy opłacić takie prawa, aby móc do woli umilać czas słuchaczom, puszczając utwory muzyczne na antenie swojego radia. Samo założenie radia w Internecie nie wymaga uzyskania koncesji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale pozwolenia na nadawanie.

Jeśli chcemy puszczać muzykę w swoim radio, musimy uzyskać już licencję na rozpowszechnianie utworów. Warto też zawrzeć umowy z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania, czyli m.in. ZAiKSem, ZPAV, SAWP czy ze Związkiem Artystów Wykonawców STOART. Wystarczy w tym celu złożyć pisemnie wniosek do tychże organizacji i podpisać umowę zezwalającą na rozpowszechnianie utworów muzycznych poprzez radio. Jeśli nie mamy licencji, a nadajemy w ogólnodostępnej stacji radiowej utwory muzyczne, chronione prawem autorskim, grozi nam kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz grzywna.

Na czym zarabiać?

Radio amatorskie początkowo na pewno nie będzie zarabiać, dopóki nie zgromadzi wokół siebie wiernych słuchaczy. Bez nich żaden reklamodawca nie będzie chciał wykupić w naszym radio czasu antenowego, a właśnie na reklamach radio może zarabiać.

5.30 avg. rating (55% score) - 10 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top