Home / Własna firma / Firma windykacyjna, kancelaria prawna czy faktoring – co wybrać?
Firma windykacyjna, kancelaria prawna czy faktoring – co wybrać?

Firma windykacyjna, kancelaria prawna czy faktoring – co wybrać?

Windykacja należności nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych procederów. Przedsiębiorcy, którzy chcą odzyskać należne im pieniądze, mają do wyboru kilka dróg wyegzekwowania ich od dłużników. Który jednak wybrać? Która forma windykacji należności jest najlepsza i najskuteczniejsza? Oto porównanie firm windykacyjnych z kancelariami prawnymi oraz opcją faktoringu.

Na wstępie należy zaznaczyć, że o wyborze formy ściągnięcia od kontrahenta długu powinna w pierwszej kolejności decydować indywidualna sytuacja każdej sprawy. Dla jednych zdecydowanie korzystanej będzie skorzystać z usług firmy windykacyjnej, a dla drugich z kancelarii prawnej. Co są w stanie zaoferować nam różne opcje windykacji należności?

Faktoring

Przede wszystkim należy powiedzieć sobie o jednej zasadniczej rzeczy: faktoring nie jest formą windykacji, a jeśli nawet, to z pewnością nie należy uznać jej za typowy sposób ściągnięcia długu od kontrahenta. Tak naprawdę jest to swego rodzaju zabezpieczenie przed brakiem zapłaty za wykonaną usługę lub towar. Faktoring polega na wykupieniu przez bank lub firmę faktoringową długów kontrahenta i momentalnym wpłaceniu należności na konto zlecającego usługę klienta. Tym samym ten otrzymał zapłatę za swoją działalność, a dłużnik będzie musiał zwrócić pieniądze bankowi. Opcja jak widać wygodna i łatwa, aczkolwiek droga i czasem dość skomplikowana. Należy pamiętać, że bank w roli faktora drogo ceni swój udział w procederze ściągnięcia długu.

Firma windykacyjna

Windykacja należności zlecona specjalizującej się w tym firmie z pewnością przypadnie do gustu przedsiębiorcom, którzy chcą sprawnie przeprowadzonego procederu ściągnięcia długu. Firmy windykacyjne naciskają na kontrahentów, by ten w terminie spłacił dane przedsiębiorstwo. Mają one możliwość szybkiej weryfikacji danych poprzez sprawdzenie poszczególnych podmiotów pod kątem figurowania w Krajowym Rejestrze Dłużników. Firmy te pomagają dłużnikom w miarę możliwości bezboleśnie wykaraskać się ze sporych problemów finansowych. Firmy windykacyjne pobierają oczywiście prowizję za korzystanie z jej usług. Oczywiście każda z nich kusi klientów innymi opcjami. Więcej szczegółów o ofertach firm windykacyjnych można znaleźć np. tutaj: http://direct.money.pl/faktoring/ .

Kancelaria prawna

Windykacja za pomocą kancelarii prawnej zalecana jest w przypadku, gdy mamy pewność, że dłużnik dysponuje sporą ilością pieniędzy, a brak zapłaty należności wynika z innych przyczyn niż poważne problemy finansowe. Kancelaria prawna nie podejmuje w zasadzie żadnych innych kroków poza samym ściągnięciem długu. Co więcej, kancelaria prawna nalicza koszty wpisu sądowego i innych czynności prawnych, jakie wykonuje w procesie windykacji. W przeciwieństwie do firm windykacyjnych, kancelaria nie kładzie prawie żadnego nacisku na czynności wywiadowcze .

Co zatem wybrać?

Jak zostało wspomniane wcześniej, wszystko zależy od indywidualnej sytuacji. Faktoring może okazać się przydatny, gdy zależy nam na szybkiej zapłacie za naszą usługę i gdy będziemy w stanie pokryć koszty takiej opcji. Kancelaria prawna zdecydowanie skuteczniej poradzi sobie w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużymi zaległościami finansowymi osób o sporym majątku. Firmę windykacyjną należy polecić tym, którzy liczą na pomoc nie tylko w odzyskaniu długu, ale również w samym monitorowaniu dłużników.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top