Home / Informacje / Fundusze Unijne – kapitał na własny biznes
Fundusze Unijne – kapitał na własny biznes

Fundusze Unijne – kapitał na własny biznes

Żyjemy w czasach, gdzie znalezienie pracy stało się niemal wyzwaniem. Tak jak pokazują statystyki najtrudniej znaleźć pracę osobom młodym, po ukończeniu szkoły czy studiów. Ale może warto pójść inną drogą i zastanowić się nad założeniem własnej firmy?

Największym problemem przy planowaniu  założenia własnej działalności staje się kapitał, przy założeniu, że mamy już jakiś pomysł i wiedzę lub umiejętności.

Jednym z rozwiązań jest zdobycie dofinansowania ze środków Unii Europejskiej. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy otrzymać dotację (fundusze unijne) w wysokości maksymalnie 40 tyś.zł. Przyznawana kwota jest zależna od wydatków jakie przedstawimy na rozpoczęcie działalności gospodarczej  oraz od regionu w jakim chcemy działalność otworzyć.

Aby dotacja stała się bezzwrotna musimy nasze przedsiębiorstwo utrzymać na rynku przez co najmniej rok czasu. Dodatkowo jeżeli założymy firmę ze środków z Unii Europejskiej możemy otrzymywać przez okres  pół roku wsparcie pomostowe na pokrycie kosztów bieżących: składki  do ZUS, koszty najmu lokalu, opłaty telekomunikacyjne, wydatki na media.

Pomoc w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest skierowana głównie do osób, które:

  • przez dłuższy czas są bezrobotne,
  • kobiet które powracają lub wchodzą na rynek pracy po urodzeniu i wychowaniu dziecka,
  • osób do 25 roku życia i po 45 roku życia,
  • osób niepełnosprawnych,
  • mieszkańców gmin wiejskich oraz miast do 25 tyś. mieszkańców.

O dofinansowanie nie mogą się ubiegać osoby spokrewnione z pośrednikiem, który wypłaca dotacje, jego pracownikami oraz zewnętrznymi ekspertami.

Sprawdź: Dotacje unijne dla firm na rozpoczęcie działalności

Jeżeli już zdecydujemy się na wzięcie dotacji należy udać się do urzędu pracy w swojej miejscowości i wypełnić wniosek.  Wniosek taki można pobrać również na stronie internetowej PUP. Wcześniej najlepiej dowiedzieć się, jakich dokumentów będziemy potrzebować. W wniosku na pewno będziemy musieli opisać nasz pomysł na biznes/biznesplan i dostarczyć dokumenty, które poświadczą nasze umiejętności w dziedzinie, którą zamierzamy się zajmować.

6.50 avg. rating (68% score) - 2 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top