Home / Informacje / Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Wielu młodych ludzi po ukończeniu studiów i podjęciu pracy postanawia rozpocząć nowy etap w życiu jakim jest kupno własnego mieszkania. Niestety niewielu z nich stać na samym początku dorosłego życia, aby kupić mieszkanie za zaoszczędzone pieniądze. W wielu przypadkach pierwszym ruchem jest wzięcie kredytu i spełnienie swojego marzenia.

Przy udzielaniu kredytu najważniejszym czynnikiem jaki bank bierze pod uwagę jest zdolność kredytowa potencjalnego kredytobiorcy. Jednak na samym początku należy wyjaśnić czym owa zdolność kredytowa jest i dlaczego tak wielu ludzi ma ją niewystarczającą, aby wziąć kredyt na interesującą ich sumę pieniędzy. Zdolność kredytowa to po prostu pewne czynniki, a ściślej mówiąc szereg czynników, które pozwalają bankowi stwierdzić, czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty kredytu wraz z należnymi odsetkami. Jednak co należy zrobić w przypadku, kiedy zdolność kredytowa jest zbyt mała, aby bank przyznał nam pieniądze?

Na początek należy szczegółowiej omówić jaki jest wspomniany szereg czynników, który decyduje o zdolności kredytowej. Gdy przychodzimy do banku w sprawie kredytu, pierwsza rozmowa przeprowadzona z pracownikiem banku to standardowy wywiad z następującymi pytaniami: jaka jest wysokość zarobków, forma zatrudnienia, wysokość wynajmu mieszkania, koszty utrzymania oraz czy jest się w związku małżeńskim. Jak się okazuje ten ostatni czynniki jest dość istotny, gdyż zdolność kredytowa wzrasta kiedy przy spłacaniu kredytu pod uwagę brane są dwie osoby a nie jedna. Kolejnym ważnym punktem z wyżej wymienionych jest typ umowy zawartej z pracodawcą. Najlepsze w tym przypadku jest posiadanie umowy na czas nieokreślony. A jeszcze lepszym, gdy taką umowę mamy z szanowaną na rynku firmą. Oczywiście nie jest to jedyna opcja i osoby mające umowę zlecenie, również mogą otrzymać kredyt.

Gdy już został przedstawiony ogół czynników jakie wpływają na zdolność kredytową, należy przeanalizować te z nich, które w dużym stopniu mogą zaniżać naszą zdolność kredytową. Przede wszystkim ważne jest, aby spłacić poprzednio wzięte kredyty, by nowy zaczynać bez dodatkowych zobowiązań. Okazuje się, że dzięki spłaceniu np. 5 000 zł poprzedniego kredytu nasza zdolność kredytowa wzrasta o ok. 10 000 zł. Ewentualnie istnieje możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego, co sprawia, że łączymy wszystkie poprzednie kredyty w jeden, a spłacenie staje się nieco łatwiejsze. Jednakże nie tylko niespłacone kredyty wpływają na naszą zdolność kredytową. Ważne jest także, aby spłacić wszystkie debety na koncie. Spłacenie kart kredytowych powinno w dużym stopniu rozwiązać i zwiększyć zdolność kredytową. Bank, który udziela kredytu potencjalnemu kredytobiorcy bardzo dokładnie sprawdza wszelkie wady i zalety, aby kredytobiorca mógł spłacić kredyt wraz z odsetkami. Ważne jest tu także, czy kredytobiorca spłacał poprzednie kredyty w ustalonym terminie.

Niestety to jeszcze nie wszystko. Całkiem istotny jest również wybór rat jakie zamierzamy spłacać. I tak, z największą korzyścią niezbyt dużej zdolności kredytowej byłby wybór rat równych zamiast malejących, gdyż w drugim przypadku raty na początku są znacznie wyższe i bank musi mieć pewność, że będziemy w stanie je spłacić. Jednak jeśli istnieje tylko taka możliwość starajmy się wybierać te malejące (są znaczenie korzystniejsze jeśli chodzi o odsetki).

Kolejnym krokiem jaki możemy wykonać w celu zwiększenia zdolności kredytowej byłoby wzięcie dodatkowego kredytobiorcy, najlepiej z wysokimi dochodami, stałym zatrudnieniem i umową na czas nieokreślony. Dzięki czemu spłacanie kredytu będzie obowiązywało na umowie dwie osoby.

Ostatnią rzeczą, choć chyba jedną z najtrudniejszych, jest ulokowanie części wkładu własnego na określony cel, na jaki chcemy wziąć kredyt. Jeżeli więc mamy możliwość wyczekania jakiś czas z wzięciem kredytu i odłożenia pewnej sumy pieniędzy, zróbmy tak, a nasza zdolność kredytowa z pewnością wzrośnie i bank dużo sprawniej udzieli nam kredytu na upragniony cel.

Przykładowa oferta kredytowa: http://produkty.pkobp.pl/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top