Home / Informacje / Kupowanie Bitcoinów – od czego zacząć?
Kupowanie Bitcoinów – od czego zacząć?

Kupowanie Bitcoinów – od czego zacząć?

Na początku zakup Bitcoinów może wydawać się trudny i nieintuicyjny. Niemnie jednak, wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera, by móc bezpiecznie i łatwo obracać kryptowalutą.

Kupowanie Bitcoinów może okazać się prostsze od tradycyjnej bankowości elektronicznej. Od czego zacząć?

Przede wszystkim wybierz swój portfel

Wybór portfela to najważniejszy krok umożliwiający zakup i przechowywanie swojej waluty. Poza przechowywaniem BTC portfel umożliwi wykonywanie oraz odbieranie przelewów. Na rynku istnieje wiele różnorodnych portfeli, które możemy podzielić na portfele:

  • offline służące jako sejf do przechowywania waluty,
  • w postaci aplikacji instalowanych na dysku komputera,
  • przeglądarkowe, które umożliwiają przechowywanie kryptowaluty w chmurze,
  • mobilne w formie aplikacji na smartfony i tablety,
  • sprzętowe w postaci kluczy USB – jedne z bezpieczniejszych.

Masz już portfel? W takim razie możesz kupić swoje pierwsze Bitcoiny

By świeżo założony portfel nie świecił pustkami, należy zasilić go odpowiednią ilością Bitcoinów. Jak to zrobić? Istnieją trzy sposoby: za pomocą giełdy kryptowalut, kantoru lub kupno z ręki do ręki.

Giełda kryptowalut

Giełdy pozwalają na handel Bitcoinami (informacje o BTC w XTB) oraz wieloma innymi krytpowalutami pomiędzy użytkownikami platformy. Kurs BTC napędzany jest przez wolny rynek, dlatego też kupno oraz sprzedaż BTC na giełdzie może okazać się najkorzystniejsza.

Zakupy Bitcoinów na giełdzie wymagają rejestracji oraz weryfikacji. Niemniej jednak mozolny proces rejestrowania wynagradzany jest przez najlepsze kursy sprzedaży i kupna na rynku. W Polsce funkcjonuje kilkanaście giełd oferujących handel BTC, z czego 80% handlu Bitcoinami realizowane jest na giełdzie BitBay.

By zakupić Bitcoiny na giełdzie, należy: założyć konto i zweryfikować swoją tożsamość. Następnie konieczne jest zasilenie konta walutą (PLN, EUR, czy USD), a następnie zakupić za równowartość tej waluty Bitcoiny.

Kantor

Kantor pozwala na szybki zakup Bitcoinów, a także – jeśli kantor na to pozwala – na ich sprzedaż. Ceny w kantorach zwykle są nieco wyższe niż na giełdach, jednak pozwalają na o wiele szybszy zakup bez konieczności rejestracji oraz weryfikacji interesantów. Należy pamiętać, że każdy kantor samodzielnie nalicza marżę za transakcję oraz odgórnie ustala kurs kupna i sprzedaży kryptowaluty.

Proces zakupu Bitcoinów w kantorze sprowadza się do szybkiej, uproszczonej rejestracji (niektóre kantory jej nie wymagają), a następnie zrealizowanie przelewu za równowartość Bitcoinów, które chcemy zakupić. Podczas przelewania środków należy podać portfel, na który kryptowaluta ma zostać przesłana. Większość transakcji zakupu Bitcoinów w kantorach realizowana jest w ciągu kilku godzin.

Zakup bezpośrednio od innego inwestora

Metoda ta pozwala na zakup Bitcoinów na jednej z kilku platform, które pozwalają na wystawianie i znajdowanie ogłoszeń o zakupie lub sprzedaży kryptowaluty. Metoda ta nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród polskich inwestorów.


0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top