Home / Wszystkie pomysły / Pomysł na biznes: Prywatne przedszkole
Pomysł na biznes: Prywatne przedszkole

Pomysł na biznes: Prywatne przedszkole

W Polsce istnieje niedobór miejsc w placówkach wychowania przedszkolnego. Zwłaszcza w państwowych przedszkolach panuje tłok. Na jedno miejsce może być kilku chętnych.

Przede wszystkim w dużych miastach problem braku miejsc w przedszkolach ma szeroką skalę. Prywatne placówki przedszkolne uzupełniają liczbę miejsc dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. 6-latki uczęszczają już do szkół podstawowych i nie są objęte wychowaniem przedszkolnym. Brak miejsc w przedszkolach państwowych, publicznych, kreuje popyt na usługi przedszkoli prywatnych, zwłaszcza takich, które mają oryginalną ofertę dydaktyczną i mogą zapewnić dziecku zabawę i opiekę na najwyższym możliwym poziomie. Jak założyć prywatne przedszkole?

Ramy prawne zakładania przedszkola prywatnego

Przedszkole nie jest zwyczajną firmą zajmującą się opieką nad dziećmi. Jest to placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci, w wieku od 3 do 6 lat, choć już po ukończeniu 6 roku życia dziecko zgodnie z najnowszymi przepisami prawa idzie do szkoły. Aby założyć przedszkole prywatne nie trzeba być pedagogiem i mieć ukończonych studiów w zakresu wychowania wczesno przedszkolnego i przedszkolnego. Właściciel może przecież zatrudnić odpowiednią kadrę pracowników.

W pierwszej kolejności, przy rozpatrywaniu prawnych ram funkcjonowania przedszkola prywatnego, należy powiedzieć o konieczności zarejestrowania własnej działalności gospodarczej oraz o zdobyciu wcześniej pozytywnej opinii Rady Przedszkoli. Później można już szukać lokalu, w którym będzie można prowadzić działalność przedszkola prywatnego.

Wymogiem prawnym jest, aby przedszkole miało opracowany statut, uwzględniający cel jego działania, nazwę, adres siedziby, dane właściciela, zakres działalności, prawa i obowiązki kadry pedagogicznej oraz regulamin przedszkola. Trzeba też przygotować kompletny program przedszkolny – istniejący lub autorski. Autorskie programy cieszą się coraz większą popularnością, zwłaszcza, jeśli budowane są na zagranicznych wzorcach. Mamy więc w ofercie przedszkolnej przedszkola muzyczne, lingwistyczne czy sportowe.

Jaki lokal?

Dużym wyzwaniem może być znalezienie lokalu, który spełniałby wszelkie wymagania dotyczące przedszkola prywatnego. Można kupić, wynająć lub wydzierżawić lokal, który powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie dzieci i kadrę wychowawców oraz powinien zapewniać maksimum bezpieczeństwa i odpowiednią higienę dla dzieci. Lokal nie może być niższy niż 2,4 metra, a punkt musi być wyposażony pod kątem użytkowania z wielu urządzeń przez dzieci. Najlepiej, aby w lokalu znajdowało się duże pomieszczenie przeznaczone dla salę dla dzieci, niewielkie zaplecze do przygotowania posiłków, toaleta wyposażona odpowiednio dla potrzeb dzieci i dorosłych, jak również drugie pomieszczenie np. do leżakowania dla dzieci. W lokalu nie musi być kuchni co jest dużym ułatwieniem dla prywatnego przedszkola. Może ono zamawiać gotowe posiłki w ramach cateringu i w przedszkolu jedynie nakładać je na talerze dla dzieci. Lokal wynajęty na potrzeby przedszkola musi zostać odebrany przez Stację SANEPID, Straż Pożarną i architekta z
Urzędu Gminy.

Finanse przedszkola

Na wynajęcie, odremontowanie i wyposażenie przedszkola prywatnego potrzeba dużych nakładów finansowych. Niemniej, przedsiębiorca może postarać się o uzyskanie bezzwrotnej dotacji na otwarcie takiej placówki, ale w kwocie nie wyższej niż 60% oszacowanej w biznesplanie wartości inwestycji. Warunkiem uzyskania wyższej, 75% dotacji do miesięcznych kosztów utrzymania dziecka, jest to, aby do placówki zapisało się co najmniej 3 dzieci. Dofinansowanie dostępne są w Urzędach Gmin.

Koszty założenia przedszkola prywatnego uzależnione są w dużej mierze od tego, czy przedsiębiorca dysponuje odpowiednim do tego celu lokalem. Może mieć np. dom, w którym zakłada przedszkole. W takiej sytuacji samo dostosowanie i wyposażenie pomieszczeń w domu do potrzeb przedszkolaków nie będzie pociągało za sobą dużych wydatków – 50 tys. zł powinno wystarczyć aż nadto, aby wyremontować dwie sale dla dzieci, położyć w nich wykładziny podłogowe i wstawić bezpieczne meble oraz zabawki. Do tego musi być toaleta dostosowana do wymogów dzieci – z mniejszą miską klozetową i niższymi umywalkami. Jeśli jednak przedsiębiorca nie ma własnego lokalu, w którym mogłoby być prowadzone przedszkole, musi go kupić, wynająć lub wydzierżawić, co powoduje, że koszty – początkowe i okresowe mogą zostać zwielokrotnione.

Dochodem przedszkola prywatnego są czynsze płacone przez rodziców dzieci. Koszt pobytu miesięcznego w przedszkolu tego typu waha się w przedziale od 300-400 zł w mniejszych miejscowościach i małych, standardowych przedszkolach, do nawet 1500 zł miesięcznie w przedszkolu lingwistycznym czy muzycznym. Dodatkowo rodzice płacą za wyżywienie dziecka.

9.00 avg. rating (87% score) - 5 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top