Home / Wszystkie pomysły / Jak otworzyć salon fryzjerski?
Jak otworzyć salon fryzjerski?

Jak otworzyć salon fryzjerski?

Własny biznes w formie salonu fryzjerskiego to jeden z popularnych pomysłów na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Należy jednak skrupulatnie wybrać przy tym lokalizację swojego salonu fryzjerskiego i dobrze przemyśleć zakres usług, jakie będą w nim świadczone. W dużych miastach bardziej sprawdzą się nie salony fryzjerskie, ale np. salony kreacji fryzury, czy też salony stylizacji fryzur. Oczywiście zakres usług będzie podobny, ale już sama nazwa takiej firmy przyciągnie nowoczesnych klientów, poszukujących czegoś więcej niż tylko miejsca, w którym mogliby skrócić włosy czy zrobić sobie okolicznościową fryzurę. Najlepiej otworzyć salon fryzjerski damsko-męski, aby nie zawężać sobie grona potencjalnych klientów.

Zakres usług

Przed przystąpieniem do otwarcia salonu fryzjerskiego czy też wynajęcia odpowiedniego lokalu, warto dokładnie przemyśleć i stworzyć biznes plan takiego przedsięwzięcia. Jego jednym z głównych punktów powinien być zakres usług, jakie będzie świadczył taki salon. Ciekawym pomysłem jest otwarcie salonu fryzjerskiego dla dzieci. Salony specjalizujące się w takich usługach, albo mające je w swojej ofercie w ostatnich latach cieszą się zwiększonym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród średniozamożnych i zamożnych klientów, dla których wizyta z dzieckiem w salonie fryzjerskim będzie elementem rozrywki.

Jeśli chcemy świadczyć usługi doboru fryzur, czy mówiąc bardziej nowocześnie – stylizacji fryzur i ich kreacji, powinniśmy mieć w swoim salonie książki i foldery prezentujące różne fryzury dla kobiet i mężczyzn. Dobrą propozycją będzie umieszczenie w swoim salonie fryzjerskim komputera z programem do doboru fryzur. Będzie to jeden z atutów naszej działalności fryzjerskiej.

Lokal i wyposażenie

Chcąc prowadzić salon fryzjerski musimy wynająć odpowiedni lokal, z przynajmniej dwoma stanowiskami do strzyżenia i modelowania fryzur oraz do mycia włosów. Jeśli salon ma świadczyć jednocześnie usługi fryzjerskie dla dzieci, trzeba zadbać o zorganizowanie kącika zabaw dla najmłodszych oraz zapewnienia im komfortowych warunków do strzyżenia – niskie krzesełko, kolorowe oprawy luster itp.

W każdym salonie fryzjerskim na ścianach powinny znaleźć się duże lustra, niekoniecznie o fantazyjnym kształcie. Można też zakupić specjalne stanowiska fryzjerskie z odpowiednim oświetleniem, ale pociągnie to za sobą wielokrotnie wyższe koszty. W salonie koniecznością są wygodne fotele z regulowaną wysokością, wraz z podnóżkami dla wygody klientów, regały na kosmetyki i sprzęty fryzjerskie oraz ruchome wózki z półkami, na których umieścimy potrzebne nam przy danym strzyżeniu nożyczki i tym podobne akcesoria. Przyda się jeszcze wysoki blat, tzw. kontuar, przy którym będziemy przyjmowali płatności za usługi. Wygodna kanapa czy fotele wraz z niskim stolikiem na czasopisma to kolejny element porządnego salonu fryzjerskiego, który dba przede wszystkim o komfort swoich klientów.

Pozwolenia i formalności

Aby móc otworzyć salon fryzjerski należy zarejestrować taką działalność usługową w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli od razu będziemy zatrudniać w salonie pracowników, powinniśmy ich zgłosić do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Nie potrzeba żadnych szczególnych uprawnień i pozwoleń dla prowadzenia działalności w formie salonu fryzjerskiego. Należy też spełniać określone wymagania z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej. Generalnie, w salonie fryzjerskim musi być sprawna instalacja wodociągowa i kanalizacyjna, własne ujęcie wody i sprzęty sanitarne.

7.56 avg. rating (75% score) - 9 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top