Home / Wszystkie pomysły / Jak otworzyć sklep spożywczy?
Jak otworzyć sklep spożywczy?

Jak otworzyć sklep spożywczy?

W dobie rozwoju sieci hipermarketów i dyskontów, na pierwszy rzut oka, zakładanie małych sklepów osiedlowych z asortymentem spożywczym wydaje się nieuzasadnione ekonomicznie. Tak naprawdę jednak wiele osób korzysta z oferty takich małych punktów handlowych i to w dodatku każdego dnia, dokonując mniejszych, bądź większych zakupów. Osiedlowe sklepy spożywcze nie mają szans w konkurencji cenowej z dyskontami spożywczymi takimi jak Biedronka, ale mogą stosować mało wygórowane ceny i przyciągać do siebie klientów wysoką jakością obsługi. Głównym atutem osiedlowych sklepów spożywczych jest to, że są one blisko klientów.

Gdzie otworzyć własny sklep spożywczy?

Lokalizacja nowego osiedlowego sklepu spożywczego jest pierwszą i chyba najważniejszą decyzją do podjęcia przez młodego przedsiębiorcę. Taki sklep najlepiej zlokalizować na nowym osiedlu mieszkalnym, gdzie konkurencja wśród podobnych sklepów jest niewielka. W nowym zamkniętym osiedlu mieszalnym otwarcie osiedlowego sklepu spożywczego, który na dodatek będzie czynny do późnych godzin nocnych, to strzał w dziesiątkę. Młodzi, pracujący ludzie często zmuszeni są do dokonywania zakupów po pracy. Nie chcą tracić czasu na stanie w korkach i robienie dużych zakupów na co dzień w marketach. Kupują to, czego potrzebują blisko swojego miejsca zamieszkania, na przykład w osiedlowym sklepie spożywczym. Jeśli taki sklep jest czynny po godzinie 17 czy 18, czyli w godzinach powrotu z pracy, może mieć zapewnionych klientów.

Kwestie formalne

Mając odpowiednią lokalizację na osiedlowy sklep spożywczy, należy zarejestrować działalność gospodarczą za pośrednictwem formularza CEIDG-1 składanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca musi zakupić kasę fiskalną, jeśli chce dokonywać sprzedaży produktów na rzecz konsumentów prywatnych. Lokal, w którym ma być prowadzona działalność powinien spełniać wymagania inspekcji sanitarnej, a więc mieć podłączenie bieżącej wody oraz energii elektrycznej.

Należy zakupić lokal na sklep osiedlowy, wydzierżawić grunt, na którym postawimy boks sklepowy, albo też wynająć odpowiednie pomieszczenie oraz przeprowadzić niezbędne remonty.

Zakupy

Przy otwieraniu działalności w formie osiedlowego sklepu spożywczego będzie istniała konieczność zakupu wspominanej już kasy fiskalnej, co tworzy wydatek rzędu co najmniej 600-1000 zł. Następnie należy zakupić wagę, jeśli chcemy sprzedawać owoce i warzywa, czy wędlinę i mięso. Prosta waga elektroniczna będzie kosztowała około 800 zł. Następnie, sklep trzeba wyposażyć w ladę sklepową, regały, półki i lady chłodnicze czy lodówki stojące. Na wyposażenie lokalu wydamy około 4-5 tys. zł. Możemy zaoszczędzić, kupując używane meble i sprzęty do sklepu. Duży wydatek pociągnie za sobą konieczność zakupienia towaru – nawet 10 tys. zł, ale pieniądze te należy potraktować jako inwestycję w swoją działalność.

8.33 avg. rating (82% score) - 12 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top