Home / Informacje / Ubezpieczenie OC przy zakupie samochodu firmowego
Ubezpieczenie OC przy zakupie samochodu firmowego

Ubezpieczenie OC przy zakupie samochodu firmowego

Dla wielu firm – niezależnie od ich wielkości oraz rodzaju działalności – posiadanie własnej  floty pojazdów samochodowych stało się absolutnym standardem. To bowiem zwykle nie tylko duży komfort i ułatwienie wykonywania codziennych obowiązków służbowych, ale – przede wszystkim – podstawowe narzędzie pracy.

Jak powszechnie wiadomo, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, funkcjonujące powszechnie także jako OC, jest w Polsce obowiązkowe, zaś tutejsze przepisy reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Wynika z niej jasno, że obowiązkiem ubezpieczeniowym objęte są wszelkiego typu pojazdy mechaniczne, w tym także samochody osobowe. Nieważne, czy ich właścicielem są podmioty gospodarcze czy użytkownicy indywidualni – obowiązek ubezpieczeniowy dotyczy tutaj każdego.

Dlaczego warto ubezpieczyć samochód firmowy?

Pomijając już uwarunkowania prawne, pamiętać należy też o tym, że samochody służbowe eksploatowane są zwykle intensywniej niż samochody prywatne. Na względzie trzeba tu mieć zarówno liczbę przejechanych kilometrów, jak i mniejszą ostrożność kierowców, którzy do dyspozycji otrzymują cudze w końcu auto. Tym samym wzrasta więc ryzyko zaistnienia kolizji czy też różnego typu wypadków.

Pamiętać trzeba też o tym, że normy prawne regulują tutaj wiele kwestii, w tym zakres ochrony, ale już nie cenę polisy. Toteż decydując się na ubezpieczenie OC przy zakupie samochodu firmowego dobrze jest porównać najpierw oferty poszczególnych zakładów ubezpieczeniowych i dobrać tę najwłaściwszą nie pod kątem jej ceny, ale zakresu świadczonej ochrony oraz rodzaju prowadzonej przez nas działalności.

Jak to jest z samochodami w leasingu?

Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu firmowego, to poza standardową polisą OC warto rozważyć też Autocasco – jeżeli posiadamy samochód w leasingu, to obowiązek ubezpieczenia z naprawdę szerokim już zakresem odpowiedzialności oraz jednorazową płatnością nałożony jest przez leasingodawcę. Pojazdy leasingowane muszą być bowiem objęte pełnym pakietem ubezpieczeniowym, tj. OC, AC i NNW.

Pozostałe pojazdy, będące własnością firmy, nie są już objęte obowiązkiem wykupienia całości pakietu ubezpieczeniowego – tutaj OC w zupełności wystarczy. Warto jednak zastanowić się, jak intensywnie samochody w naszej firmie są eksploatowane – jeśli służą one do codziennej jazdy, to warto zdecydować się na ofertę, która w razie czego zapewni nam możliwość uzyskania samochodu zastępczego. A tego OC już nie obejmuje. Dlatego właścicielom firm polecane jest także ubezpieczenie Assistance, nie bez powodu określane żartobliwie polisą świętego spokoju.

Artykuł powstał przy współpracy z http://wypowiedzenieoc.com.pl/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top