Home / Informacje / Popraw zdolność kredytową swojej firmy
Popraw zdolność kredytową swojej firmy

Popraw zdolność kredytową swojej firmy

Wiele firm opiera swoją działalność na środkach pochodzących z kredytu, co zapewnia im dostęp do pieniędzy przy stosunkowo niskim zaangażowaniu własnego kapitału. Nie jest jednak sprawą łatwą uzyskanie pieniędzy od banku.

Wiele firm właśnie na początku swojej działalności potrzebuje środków na biznes, ale wtedy jej przychody są na tyle niskie, że nie dysponuje jeszcze odpowiednią gwarancją wypłacalności. W związku z tym banki niechętnie takiej firmie udzielą kredytu. Jest to typowa sytuacja zwana błędnym kołem, kiedy to z jednej strony potrzebne są firmie pieniądze, a z drugiej strony ich otrzymanie jest utrudnione.

Krok po kroku do kredytu

Co więc może zrobić przedsiębiorca, by mimo początku prowadzenia działalności, mógł ubiegać się o jakikolwiek kredyt w banku?

Zacznijmy od początku. Po pierwsze ważny jest plan – biznes plan, w którym przedsiębiorca przedstawi bankowi, na co potrzebuje środków, w jakiej wysokości i jak zamierza przeprowadzić tę inwestycję, żeby nie dość, że nie stracić, to jeszcze zarobić na niej. Jeśli bank uzna nasz biznes plan za logiczny, realny do zrealizowania i sfinansowania, nasze szanse na kredyt wzrosną.

Ponadto już od początku ubiegania się o kredyt warto skorzystać z pomocy profesjonalisty, by nie zginąć w gąszczu przepisów i wymogów koniecznych do spełnienia. Początkujący przedsiębiorcy nie mają zwykle w bankach specjalnie im dedykowanych doradców finansowych – istotnie utrudnia to sytuację. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by skorzystać z pomocy jednego z doradców finansowych, oferujących swoje usługi w Internecie i prasie. Taki specjalista, znając metody działania banków, ich zwyczaje i wymogi, znacznie ułatwi proces ubiegania się o kredyt, a także podpowie, jakie zabiegi zastosować w firmie, by zdolność kredytowa wzrosła.

Bank, oceniając zdolność kredytową, bierze pod uwagę możliwość spłaty zadłużenia wraz z odsetkami, a także widoki na to, że raty będą płacone terminowo. Korzystnie działa pozytywna dotychczasowa historia kredytowa przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca w swojej firmie nie miał jeszcze nic w kredycie, warto by wziął coś na raty, nawet niewielkie, np. sprzęt komputerowy czy meble do biura. Pozwoli to bankowi na wydanie oceny, że klient jest wiarygodny, nie spóźnia się ze spłatą. Bardzo istotne jest tu jednak to, by owe raty tworzące historię kredytową spłacane były regularnie i terminowo, w przeciwnym wypadku ten zabieg może odnieść odwrotny skutek.

Bank (np. Raiffeisen Polbank) będzie też sprawdzał, jakie możliwości zabezpieczenia kredytu ma przedsiębiorca. Chodzi tu o to, czym dysponuje firma, jakimi aktywami i pasywami może się zabezpieczyć. Do takich środków na zabezpieczenie bank może zaliczyć zarówno samochody będące majątkiem firmy, sprzęty biurowe, maszyny, ale także takie rzeczy, jak np. biurka czy ogólnie meble biurowe.

Oczywiście najbardziej interesujące dla banku są zabezpieczenia w postaci środków finansowych, bo ich ewentualne wykorzystanie na spłatę długu jest znacznie łatwiejsze niż spieniężanie samochodów, maszyn i innych sprzętów. Zabezpieczeniem kredytu udzielanego przez bank mogą być również prywatne środki przedsiębiorcy, jakimi dysponuje. Tu również bank najbardziej zainteresowany będzie gotówką, która z łatwością może posłużyć na zaspokojenie długu. Dlatego warto, aby firma ubiegająca się o kredyt, jeśli jej zdolność kredytowa jest niska, postarała się o jak największe aktywa, czyli gotówkę w czystej postaci. Ulokowana na koncie albo lokacie będzie dla banku najlepszym zabezpieczeniem i tym samym zdolność kredytowa firmy wzrośnie.

Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt powinien być ostrożny w kwestii związanej z amortyzacją środków trwałych swojej firmy. Bank uzna to za comiesięczne obniżanie przychodów firmy i tym samym zmniejszy zdolność kredytową. Wyjściem z tej sytuacji jest przedstawienie bankowi tabeli, w której ujęte będą wszystkie amortyzowane środki trwałe wraz z uzasadnieniem ich przydatności w firmie. Taki dokument zwykle pozwala na zwiększenie zdolności kredytowej.

Więcej informacji: http://raiffeisenpolbank.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top