Home / Wszystkie pomysły / Jak założyć myjnię samochodową?
Jak założyć myjnię samochodową?
Myjnia samochodowab

Jak założyć myjnię samochodową?

Liczba samochodów w Polsce wciąż wzrasta. Kupujemy samochody nowe i używane, w różnym przedziale cenowym. Rosnąca liczba pojazdów mechanicznych sprawia, że dobrym pomysłem na biznes może być otwarcie własnej działalności gospodarczej w postaci myjni samochodowej. Należy jedynie zdecydować, czy będzie to myjnia samochodowa dla samochodów osobowych, czy też ciężarówek. Kolejnym problemem jest podjęcie decyzji, czy będziemy prowadzili tradycyjną myjnię samochodową i będziemy zatrudniać pracowników, czy też zainwestujemy w myjnię bezobsługową.

Lokalizacja myjni

Kluczowe jest usytuowanie myjni samochodowej na dużym osiedlu miejskim albo w miejscu o dużym natężeniu ruchu drogowego. Dobrą lokalizacją, stwarzającą możliwości zwiększania zarobku z działalności będzie umieszczenie myjni samochodowej w bezpośrednim sąsiedztwie dużego centrum handlowego lub galerii handlowej. Jeśli jednak w wybranej przez nas lokalizacji znajduje się już co najmniej jedna myjnia samochodowa, która funkcjonuje od kilku lat, nie warto rozpoczynać konkurencji z nią, która najczęściej z góry skazana jest na niepowodzenie. Warto zatem znaleźć miejsce stanowiące niszę rynkową dla nowej myjni samochodowej.

Podstawowe kroki

Przed otwarciem myjni samochodowej należy znaleźć odpowiednie na nią miejsce. Następnie przyjdzie czas na wydzierżawienie gruntu lub jego zakup. Lepiej jest początkowo wydzierżawić miejsce pod myjnię samochodową, ponieważ związane jest to z poniesieniem mniejszych kosztów niż przy zakupie odpowiedniej działki. Następnym krokiem, jaki powinien wykonać przedsiębiorca chcący otworzyć własną myjnię samochodową, jest zarejestrowanie działalności gospodarczej za pośrednictwem formularza CEIDG-1 w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jedno zgłoszenie wystarczy, aby formalnie założyć działalność, dokonać zgłoszenia firmy do Urzędu Skarbowego oraz do ZUS-u.

Dodatkowo, przedsiębiorca w celu prowadzenia myjni samochodowej musi uzyskać zgodę na prowadzenie takiego biznesu. W Urzędzie gminy należy sprawdzić czy można na danym terenie prowadzić działalność w postaci myjni samochodowej. Takie informacje znajdziemy w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie w gminie należy wnioskować o wydanie warunków zabudowy przestrzennej i wystąpić o pozwolenie na budowę myjni.

Koszty

Szacuje się, że uruchomienie jednego stanowiska myjącego samoobsługowego z myjką ciśnieniową dla samochodów osobowych, to koszt rzędu 200 tys. zł, choć przy zastosowaniu używanych sprzętów, jakie można bez trudu kupić w kraju lub np. w Niemczech od firm zamykających myjnie samochodowe, można zdecydowanie zredukować ową kwotę, nawet o połowę. Wśród kosztów początkowych otwarcia działalności w formie myjni samochodowej wymienia się jeszcze koszt wydzierżawienia odpowiedniego gruntu, co może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie, przy bardzo atrakcyjnych lokalizacjach, np. na terenie galerii handlowej. Kolejnymi kosztami będą koszty mediów – prądu i wody, niezbędnych w myjni samoobsługowej.

Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje własnymi oszczędnościami dla realizacji przedsięwzięcia polegającego na otwarciu myjni samochodowej, może wybrać zewnętrzne finansowanie w formie leasingu.

Formalności przy zakładaniu myjni samochodowej

Mając już wybrane miejsce na działalność gospodarczą w postaci myjni samochodowej, możemy przystąpić do rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Oprócz tego będzie trzeba:

 • Uzyskać wypisz urzędu gminy dotyczący planu zagospodarowania przestrzennego terenu wydzierżawionego na myjnię,
 • Wystąpić o wydanie warunków zabudowy przestrzennej działki,
 • Wystąpić o pozwolenie na budowę myjni,
 • Uzyskać  decyzję środowiskową z urzędu gminy, że myjnia nie będzie zanieczyszczać środowiska naturalnego,
 • Uzyskać pozwolenie wodno prawne,
 • Uzyskać zezwolenie na wytwarzanie odpadów.

Autor: Szymon Szperna

8.31 avg. rating (82% score) - 13 votes

6 komentarzy

 1. Witam,
  Założenie myjni w obecnym czasie jest doskonałym pomysłem.
  Zawsze można zmniejszyć koszty, np. zamiast budynku z dużą działką, kupić namiot pod którym można zrobić myjnie. Jest to świetnym rozwiązaniem, które w mojej okolicy jest coraz częściej wykorzystywane.

 2. Alternatywą dla tego rodzaju myjni może być ręczna myjnia samochodowa, która zajmuje się również kompleksowym czyszczeniem wnętrza samochodów, praniem tapicerki, itp.
  Koszty założenia tego rodzaju myjni są znacznie niższe, a zarobki równie przyzwoite.

 3. Jestem zainteresowany otwarciem reczny just myjni samochodowej w UK

 4. Prosze o wspolprace przy otwarciu myjni samochodow w UK

  • Witam

   Zajmujemy się szkoleniem z zakresu:
   – przygotowania budynków do eksploatacji
   – doboru urządzeń i środków chemicznych
   – prania, czyszczenia różnych powierzchni
   – woskowania, powłoki ceramiczne i kwarcowe
   – korekty lakieru

   Jeśli nie chcesz tracić czasu, pieniędzy, klientów niezadowolonych z pierwszych miesięcy testowania środków chemicznych i technologii czyszczenia, mamy dla Ciebie cały „przepis”.
   Oferta ta nie jest oparta tylko i wyłącznie na teorii ale przede wszystkim poparta siedmioletnią praktyką przy prowadzeniu czterostanowiskowej ręcznej myjni samochodowej, w której wykonywane są usługi takie jak:
   – bieżące mycie i sprzątanie samochodów
   – pranie tapicerki (przygotowanie samochodów do sprzedaży lub do codziennego użytkowania samochodu po zakupie)
   – nakładanie wosków, sealantów, powłok kwarcowych i ceramicznych
   – korekta lakierów
   – polerowanie kloszy reflektorów
   – doczyszczanie, polerowanie felg i inne

   Jeśli uważasz, że nie stać Cię na płacenie „frycowego” zapraszam Cię po więcej informacji.
   Mamy już na koncie kilkunastu klientów, którzy niestety uczyli się na własnych błędach, które niestety kosztowały (uszkodzona podsufitka podczas prania, czy lakier podczas korekty, to tylko dwa wymienione błędy popełniane przez niedoświadczonych ludzi w tym biznesie). Warto również zwrócić uwagę iż sprzęt i wyposażenie myjni też jest bardzo ważnym elementem który wpływa na profesjonalizm, szybkość i jakość wykonywanych usług.

   Zapraszamy do kontaktu

   Pozdrawiam

   Sławek

   535 772 136

 5. W mojeje okolicy w ostatnim czasie powstało sporo myjni tzw. bezdotykowych , samoobsługowych.
  Ktoś kto wczesniej zajął dobre miejscówki chyba nie narzeka.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top