Home / Wszystkie pomysły / Jak otworzyć siłownię?
Jak otworzyć siłownię?

Jak otworzyć siłownię?

W dzisiejszych czasach panuje kult piękna, dlatego też coraz bardziej zaczynamy o siebie dbać. Nie chodzi tu tylko o piękne ubrania, czy makijaż. Chcemy wyglądać dokładnie tak, jak celebrytki uśmiechające się do nas z pierwszych stron gazet. Dlatego też podejmujemy się prowadzenia drakońskich diet, idziemy pod nóż chirurga plastycznego, albo też uczęszczamy na siłownię czy do klubów fitness. Zdrowy tryb życia, bieganie i ćwiczenia fizyczne są dziś jak najbardziej „na topie”. Moda na zdrowie sprzyja otwieraniu kolejnych biznesów fitness. Czy otwarcie siłowni będzie dobrym sposobem na biznes?

Lokalizacja

Najważniejszą kwestią przy powodzeniu biznesu polegającego na założeniu własnej siłowni, jest wybór dla niej odpowiedniej lokalizacji. Sala ćwiczeń nie może znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie siłowni, która ma już wieloletnią renomę i historię działalności. Będzie wówczas skazana na szybkie zakończenie swojej bytności na rynku. Najlepiej usytuować siłownię na nowym osiedlu mieszkalnym, w większym mieście lub w mniejszej miejscowości, w której nie ma jeszcze siłowni.

Lokal

Aby móc otworzyć siłownię należy kupić lub wynajęć odpowiedni lokal. Wynajęcie lokalu na potrzeby siłowni będzie oczywiście tańszą wersją prowadzenia biznesu, przynajmniej w pierwszym etapie działalności. Wynajęcie dużej powierzchni użytkowej, mającej co najmniej 200-300 mkw, odpowiedniej na siłownię kosztuje co najmniej kilka tysięcy złotych miesięcznie, średnio 10 tys. zł za duży lokal w dobrej lokalizacji. W lokalu musi być duża sala, na której ustawimy wszystkie sprzęty do ćwiczeń, a także hol z recepcją oraz szatnia z prysznicami i toaletą. To absolutne minimum. Nie można otworzyć siłowni bez zaplecza sanitarnego.

Lokal użytkowy wynajęty na potrzeby siłowni, musi spełniać wymagania budowlane wskazane ustawowo dla zakładów odnowy biologicznej. Sale muszą mieć co najmniej 3,3 metra wysokości, posiadać odpowiedni ciąg komunikacyjny i system, wentylacji. Pomieszczenia muszą spełniać wymagania inspekcji budowlanej, sanepidu i straży pożarnej.

Konieczne będzie po znalezieniu odpowiedniego lokalu na siłownię, założenie działalności gospodarczej, za pośrednictwem prostego formularza CEIDG-1 złożonego w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy.

Wyposażenie

Na wyposażeniu siłowni powinny znaleźć się maty do ćwiczeń i wszystkie sprzęty ciężkie:

 • Atlas,
 • Ławeczki do ćwiczeń siłowych,
 • Ciężarki, hantle, sztangi,
 • Rowerki,
 • Bieżnie,
 • Wiosła,
 • I inne.

Za wyposażenie niewielkiej siłowni zapłacimy 30-60 tys. zł. Można pokusić się o wyszukanie używanego sprzętu do siłowni. Być może w okolicy miasta, w którym chcemy otworzyć siłownię, ktoś właśnie zamyka taki biznes i chce się pozbyć posiadanego wyposażenia. Na wyposażeniu siłowni powinna znaleźć się również kasa fiskalna, co pociągnie za sobą wydatek rzędu 1-1,5 tys. zł.

Trenerzy

Jeśli przedsiębiorca sam chętnie uczęszcza na siłownię i do klubów fitness, na pewno łatwiej będzie mu otworzyć własną siłownię. Najlepiej, aby taka osoba posiadała odpowiednie kwalifikacje do bycia trenerem dla swoich klientów. Takim osobom będzie znacznie prościej prowadzić podobny biznes. W przeciwnym wypadku z czasem pojawi się potrzeba zatrudnienia osób z kwalifikacjami trenerskimi czy dietetyków, którzy ułożą plan ćwiczeń z klientami siłowni. Profesjonalny instruktor zatrudniony w siłowni jest magnesem na klientów.

6.81 avg. rating (68% score) - 27 votes

3 komentarze

 1. Za wyposażenie niewielkiej siłowni zapłacimy 30-60 tys. zł??? 30 000 zł ledwo wystarczy na 3 bieżnie. Ludzie kto to pisze?!?

 2. Jakaś panienka, która postanowiła się poruszać 🙂

 3. 30-60 tys.? Nie ma szans, jeżeli na siłowni jest dobry sprzęt. A jeżeli ktoś kupuje nieprofesjonalny sprzęt do komercyjnej siłowni to jest niepoważny.
  Znajomy na siłownię na Śląsku, praktycznie w 90% wyposażoną w sprzęt polskiego producenta HBP i nie ma żadnych problemów, a część maszyn ma po 20 lat.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top