Home / Informacje / Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość własnej firmy?
Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość własnej firmy?

Czy warto samodzielnie prowadzić księgowość własnej firmy?

Samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy nie musi być skomplikowane.

Zakładając własną firmę, już na etapie jej rejestrowania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zdecydować trzeba, czy księgowość prowadzić będziemy sami, czy jednak powierzymy ją profesjonalnemu biuru rachunkowemu. Faktem jest, iż sprawy związane z rozliczeniami podatkowym wymagają pewnego rozeznania. Wybierając jednak odpowiednie oprogramowanie, księgowością można zająć się samodzielnie, ponosząc zdecydowanie niższe tego koszty niż w przypadku zlecenia tego zadania na zewnątrz.

Uproszczoną księgowość wspomóc może program księgowy „Ala” (Streamsoft PCBiznes), łączący w sobie wysoką funkcjonalność, intuicyjny i przejrzysty interfejs, dożywotnią licencję oraz gwarancję zgodności z obowiązującymi przepisami.

Dlaczego warto skorzystać z programu księgowego „Ala”?

Po pierwsze – narzędzie to umożliwia prowadzenie dwóch podstawowych form uproszczonej księgowości, w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania przychodów ze swojej działalności. Osoby, które zdecydowały się rozliczać w oparciu o zasady ogólne, mogą w łatwy sposób sporządzać Księgę Przychodów i Rozchodów. Z kolei osoby, które podatek dochodowy od osób fizycznych kalkulują na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, bez trudu prowadzić mogą Ewidencję Ryczałtu.

Po drugie – oprogramowanie może być z powodzeniem wykorzystywane przez tzw. vatowców (przedsiębiorców, którzy podlegają podatkowi od towarów i usług). Klarowne rejestry VAT, czyli wymagane prawem ewidencje sprzedaży i zakupu VAT czy inne dokumenty, na podstawie których dochodzi do rozliczenia podatku VAT, usprawnią wszelkie księgowe obowiązki firmy.

Po trzecie – w ten sposób można wywiązywać się również z obowiązków wobec organów skarbowych, polegających na przesyłaniu wszelkich deklaracji oraz zeznań podatkowych. Program wygeneruje oraz sprawdzi wszelkie formularze e-Deklaracji (m.in. PIT-5, VAT-7 czy VAT-UE), także te, które obowiązują przedsiębiorców od niedawna, jak jednolity plik kontrolny VAT (JPK_VAT).

Po czwarte – program pozwala na dopełnienie obowiązków w zakresie ewidencjonowania trwałego majątku firmy. To niezbędne, jeżeli przedsiębiorstwo może korzystać z odpisów amortyzacyjnych. Nie mniej ważne jest proste ewidencjonowanie przebiegu pojazdów, włączając w to spis oraz rozliczanie kosztów ich eksploatacji czy kilometrową rejestrację ich przebiegów.

Po piąte – „Ala” dopilnuje należności i zobowiązań. Przypomni m.in. o konieczności wyksięgowania faktur, które nie zostały opłacone w ustawowym terminie – oznacza to dla przedsiębiorcy jeden obowiązek mniej.

10.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Jeden komentarz

  1. Ciężko powiedzieć, jeśli ktoś się w tym odnajduje i dobrze się w tym czuje, to czemu nie, ja mam swoją firmę, ale nie wyobrażam sobie innej opcji jak firma zewnętrzna, która wykonuje mi usługi związane z rachunkowością. Mamy Gamę z Białołęki 😀

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top