Home / Informacje / Kiedy warto zmienić pracę?

Kiedy warto zmienić pracę?

Przeciętny Polak spędza w pracy znaczną część swojego dnia.  Ponadto typowa dzienna zmiana trwa zazwyczaj dłużej, niż standardowe osiem godzin. Jednocześnie rosną wymagania pracodawców oraz  klientów, co wpływa na większą liczbę obowiązków i zadań do wykonania.

Powyższe dane pochodzą z Badania Satysfakcji z Pracy. Z upływem czasu taka sytuacja może przytłoczyć nawet najbardziej wytrwałego pracownika, zwłaszcza w momencie, w którym wykonywane zajęcie nie przynosi mu żadnej radości. Praca to istotny element życia każdego człowieka. Z tego względu coraz większa część społeczeństwa w trakcie poszukiwania pracy kieruje się nie tylko korzyściami finansowymi, ale również własnymi upodobaniami oraz zainteresowaniami. Nawet osoby cieszące się długoletnim stażem pracy coraz odważniej porzucają etat na rzecz własnej działalności lub bardziej satysfakcjonującego zajęcia. Kiedy warto zastanowić się nad takim krokiem?

Oczekiwania względem pracy

Opisywana we wstępie postawa jest już z zasady przypisywana młodym pokoleniom. Generacje Y i Z od niedawna przebywające lub dopiero wchodzące na rynek pracy to pewni siebie ludzie, którzy wiedzą czego chcą, a od wykonywanego zawodu oczekują nie tylko pieniędzy, ale również wolności pozwalającej na wygodę oraz realizacji swoich pasji.

Są oni wychowani w dobie powszechnego dostępu do internetu oraz urządzeń mobilnych, a także rzeczywistości tworzonej przez media. Ponadto ich praca jest często związanych z użytkowaniem internetu.  Ze względu na bardzo szybkiego tempa życia, pragną zwolnić i pokierować swoją karierą tak, aby znaleźć złoty środek pomiędzy pracą, a możliwością samorozwoju – dodaje specjalista z regionalnych portali pracy

Czy takie oczekiwania są złe? Z jednej strony wielu młodych ludzi oczekuje wszystkiego, nie dając nic w zamian. Wchodzą na rynek bez doświadczenia, za to z wygórowanymi wymaganiami. Z drugiej strony mamy grupę ambitnych osób, szukających drogi rozwoju, aktualizujących swoją wiedzę dzięki kursom i szkoleniom, aktywnie działających, realizujących ciekawe projekty, ale męczących się w obecnej, mało ambitnej pracy. Tacy ludzie nie tylko mogą, ale nawet powinni szukać miejsca pracy spełniającego ich oczekiwania względem wygody i atrakcyjności pracy. Ciekawe spostrzeżenia na temat generacji Z można również znaleźć w artykule Natalii Hatalskiej.

Zalety zmiany pracy

Osoby przemęczone i sfrustrowane wykonywanym zajęciem, nie mogą poświęcić mu się całkowicie i dać z siebie wszystko. Natomiast praca, która jest jednocześnie pasją lub jej wykonywanie sprawia radość przekłada się na poczucie satysfakcji – to najlepszy możliwy życiowy scenariusz. Dzięki temu skutecznie wzrasta zadowolenie oraz komfort życiowy, a przede wszystkim maksymalizacja efektywności w pracy. Poza tym często brak radości czerpanej z wykonywanego zawodu nie jest jedynym powodem, dla którego warto rozejrzeć się za nowym miejscem zatrudnienia.

Kiedy warto zastanowić się nad zmianą?

Chęć zmiany pracy równie dobrze może wiązać się ze złym traktowaniem ze strony szefa, zbyt dużą liczbą obowiązków, brakiem porozumienia z resztą pracowników lub odmiennymi wartościami. Na etapie, w którym każdą czynność pracownik zaczyna wykonywać „z automatu” warto odpowiedzieć sobie na proste pytanie: Co chcę robić w życiu?  Do czego dążę? Co sprawia mi radość? W czym jestem dobry? Praca połączona z zainteresowaniami daje nieograniczone możliwości rozwoju i satysfakcji czerpanej z codziennych obowiązków.

Po dokładnym określeniu ścieżki kariery, warto poświęcić czas na przygotowanie interesującego CV oraz listu motywacyjnego, a następnie przeglądać interesujące oferty pracy.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z portalem praca-katowice.info

praca-katowice-info-ig

10.00 avg. rating (87% score) - 1 vote

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top