Home / Wszystkie pomysły / Jak założyć agencję turystyczną?
Jak założyć agencję turystyczną?

Jak założyć agencję turystyczną?

Branża turystyczna powoli zaczyna odbijać się od dna, w którym znalazła się wraz  z nastaniem kryzysu gospodarczego w kraju. Okazuje się, że Polacy coraz częściej wyjeżdżają na wczasy za granicę, a więc założenie agencji turystycznej może dziś okazać się perspektywicznym biznesem, zwłaszcza, że wiele podobnych podmiotów w ciągu ostatnich 5 lat musiało zakończyć swoją działalność. Obecnie wyjazdy wakacyjne są coraz bardziej popularne, stąd też pojawia się zapotrzebowanie na oferty pośredników turystycznych. Jak założyć własną agencję turystyczną?

Formalności

Aby otworzyć agencję turystyczną należy posiadać odpowiednie zezwolenie na taką działalność wydaną przez Urząd Marszałkowski. Otrzymanie takiego dokumentu wymaga przedstawienia wykupionej odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej lub gwarancji bankowej. W przypadku agencji turystycznej nie ma takich formalnych wymagań jak na przykład w odniesieniu do touroperatorów, którzy fizycznie organizują wyjazdy turystyczne – w kraju i poza jego granicami. W przypadku biur podróży istnieją bardzo wysokie wymogi w zakresie sumy ubezpieczeniowej. Dla agencji turystycznych takich wymogów nie ma.

Otwarcie działalności w formie pośrednictwa turystycznego będzie też wymagało rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wystarczy przy tym złożyć przez Internet formularz CEIDG-1.

Kolejną formalnością będzie zawiązanie współpracy z biurami podróży. Można tego dokonać wysyłając listy polecające o współpracy do każdego biura, lub kontaktując się z nim telefonicznie czy mailowo. Można też wykupić dla swojej agencji turystycznej dostęp do systemu rezerwacyjnego, np. MerlinX. Koszt abonamentu miesięcznego w takim przypadku wyniesie 200 zł netto.

Rozpoczęcie działalności

Agencja turystyczna powinna być zlokalizowana w atrakcyjnym, dla potencjalnych klientów, miejscu, np. w centrum miasta, przy centrum handlowym lub hipermarkecie, gdzie przepływ klientów jest bardzo duży. Wsparciem dla działalności agencji turystycznej będzie portal internetowy, umożliwiający rezerwację wycieczek przez Internet. Koszt uruchomienia takiego serwisu w oparciu o system rezerwacji wycieczek nie powinien kosztować dużo – 3-4 tys. zł wystarczy na prosty portal tego typu.

Wynajęcie lokalu na agencję turystyczną może pociągać za sobą koszt rzędu 2-3 tys. zł miesięcznie (w dobrej lokalizacji). W galeriach handlowych koszty te będą jeszcze wyższe. Dochodzi do tego koszt przystosowania lokalu do potrzeb agencji, remont, wyposażenie w biurka, krzesła, fotele, regały i sprzęt komputerowy i telefoniczny. Trudno oszacować takie koszty w sposób jednoznaczny, ale na pewno pochłoną około 5 tys. zł.

Jeśli możemy sami prowadzić agencję turystyczną, koszty zatrudnienia pracowników nie będą ponoszone, a za własny ZUS w pierwszych 2 latach działalności będziemy ponosić niewielki koszt – obecnie preferencyjna kwota przez pierwsze 2 lata wynosi niewiele ponad 400 zł miesięcznie (po tym okresie będzie to już koszt powyżej 1000 zł miesięcznie).

Zarobki

Zyski w turystyce są zróżnicowane sezonowo. Przed wakacjami i w czasie letnich wakacji są najwyższe. Agencje turystyczne utrzymują się z prowizji od sprzedanych wyjazdów a zyski wynoszą od 10 do 12% kosztu wycieczki zorganizowanej.

7.43 avg. rating (74% score) - 7 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top