Home / Wszystkie pomysły / Pomysł na biznes: Farma wiatrowa
Pomysł na biznes: Farma wiatrowa

Pomysł na biznes: Farma wiatrowa

Inwestycje ekologiczne stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Jednym z dziedzin działalności, w jakich się je realizuje, jest energetyka. Firmy inwestują w nowoczesne, „zielone” technologie produkowania energii elektrycznej.

Produkcja ekologicznej energii np. z wiatru, może być dobrym pomysłem na własny biznes. Nie trzeba od razu podejmować się budowy kilkudziesięciu wiatraków do produkcji ekologicznej energii, na dużym obszarze. Czasem już 2-3 turbiny wiatrowe pozwolą na założenie własnej farmy wiatrowej. Ile to kosztuje i kiedy podjęta inwestycja może się zwrócić i stać się rentowna?

Własna elektrownia

Nie trzeba być potentatem w branży paliwowej czy węglowej, aby móc założyć własną elektrownię. Popularyzacja odnawialnych, ekologicznych źródeł energii sprawiła, że dziś nawet młody przedsiębiorca, mając odpowiedni kapitał lub możliwości pozyskania wysokiego dofinansowania np. z Unii Europejskiej, może stworzyć i prowadzić własną elektrownię wiatrową. Takich elektrowni w Polce wciąż jest bardzo mało, a rynek ekologicznej energii wciąż się rozwija. Wchodząc na niego już teraz mamy szanse na skuteczne konkurowanie o klienta i ugruntowanie swojej pozycji w branży w ciągu najbliższych kilku lat. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że produkcja prądu na bazie paliw kopalnych będzie w ciągu kilku kolejnych dziesięcioleci wypierana przez produkcję ekologicznej energii. Jest to związane między innymi z tym, że istnieje silna potrzeba natychmiastowego przeciwdziałania degradacji środowiska naturalnego. W procesie spalania węgla, który pozwala na produkcję energii konwencjonalnej, do atmosfery przedostaje się wiele szkodliwych związków chemicznych, w tym dwutlenek węgla. To wszystko przyczynia się do efektu cieplarnianego. Produkcja ekologicznej energii z kolei jest korzystna dla środowiska naturalnego, sam materiał, na bazie którego wytwarzany jest prąd jest darmowy, a tylko wysokie koszty wstępne podjęcia inwestycji mogą być realną barierą w podejmowaniu takiej działalności gospodarczej.

Wymagania techniczne dla farmy wiatrowej

Aby otworzyć biznes w formie farmy wiatrowej, trzeba przede wszystkim zainwestować w wiatraki o określonej mocy – co najmniej dwa, a następnie kupić teren, na którym mogą one zostać wybudowane. Musi on znajdować się z dala od zabudowań mieszkalnych, najlepiej na wzniesieniu, gdzie siła wiatru będzie wyższa niż w zagłębieniach terenu. Na otwartej przestrzeni znacznie bardziej efektywnie będzie można też pozyskiwać energię wiatrową i przetwarzać ją następnie na energię elektryczną.

Biznes związany z energią odnawialną musi być opłacalny, zwłaszcza, że Polska nałożyła na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Nie trzeba więc w tym przypadku poszukiwać klientów, którzy chcieliby kupić od przedsiębiorcy wyprodukowany przez niego produkt.

Problemy formalne

Kwestie finansowe przy otwieraniu biznesu w formie farmy wiatrowej nie są tak uciążliwe, jak przejście przez proces formalny otwarcia działalności w branży energii odnawialnej. Trzeba zdobyć liczne zaświadczenia i pozwolenia, aby móc wybudować wiatraki na swoim terenie, a następnie produkować energię wiatrową. Przedsiębiorca będzie musiał uzyskać w urzędzie gminy, na terenie której chce zbudować farmę wiatrową, decyzję o warunkach zabudowy na podstawie dokumentów budowlanych z opisem technicznym elektrowni. Na tej podstawie sporządzany jest projekt przyłącza energetycznego. W dalszej kolejności geolog bada grunt, w celu zaprojektowania właściwych fundamentów dla wiatraków. Później można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę i wznieść fundamenty wiatraków. Na zakończenie należy powiadomić inspektorat nadzoru budowlanego, który powinien odebrać budowę. W dalszej kolejności przedsiębiorca składa do Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o wydanie pozwolenia na użytkowanie energii wiatrowej. W kolejnym kroku przedsiębiorca powinien zawrzeć umowę z zakładem energii elektrycznej na sprzedaż prądu ze źródeł odnawialnych. Uzyskanie wszystkich wymaganych zezwoleń będzie kosztowało nawet ponad 200 tys. zł.

Jeśli przedsiębiorca nie dysponuje wysokimi oszczędnościami własnymi, musi znaleźć zewnętrznego inwestora lub zaciągnąć kredyt w banku. Zwykle w przypadku takich kredytów inwestycyjnych bank będzie żądał poręczenia, które można uzyskać od lokalnego, wojewódzkiego Funduszu Gospodarczego.

Aby zmniejszyć koszty inwestycji można kupić na potrzeby własnej farmy wiatrowej używane wiatraki, z dawnych farm wiatrowych z Danii, Holandii czy Niemiec. Następnie, trzeba je postawić na swojej działce i przyłączyć do sieci energetycznej, co również pociąga za sobą pewne koszty. Przedsiębiorca musi też wykonać badanie wietrzności w miejscu stawiania konstrukcji turbiny wiatrowej. Koszty badań i instalacji turbin sięgają kilku milionów złotych.

6.20 avg. rating (64% score) - 5 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top