Home / Wszystkie pomysły / Pomysł na biznes: Kiosk z czasopismami
Pomysł na biznes: Kiosk z czasopismami

Pomysł na biznes: Kiosk z czasopismami

Kiosk ruchu, czyli niewielki punkt handlowy z czasopismami i gazetami, a także wielobranżowym asortymentem, może być dobrym sposobem na biznes w miejscach, w których brakuje sklepów lub są one otwarte w krótkim wymiarze czasowym. Kioski ruchu w małych miejscowościach, na dużych osiedlach mieszkalnych czy przy większych arteriach miasta, mają szansę na sukces biznesowy. Trzeba jednak wiedzieć, jakie wymogi należy spełnić, aby stać się właścicielem takiego kiosku i móc sprzedawać gazety.

Wymogi formalne

Nie wszyscy początkujący przedsiębiorcy, którzy chcieliby otworzyć kiosk ruchu, zdają sobie sprawę z tego, że nie mogą po prostu wynająć czy wykupić odpowiedniego lokalu i zwyczajnie otworzyć działalność prasową. Nie jest to możliwe, bowiem lokalizacją kiosków ruchu zarządzają urzędy, które jednocześnie w zakresie swoich indywidualnych kompetencji mają odpowiedzialność za drogi publiczne. Jeśli kiosk ruchu ma więc znaleźć się tuż przy drodze, a tak najczęściej jest, albo przy przystanku autobusowym lub tramwajowym, musimy w pierwszej kolejności uzyskać zgodę na takie jego usytuowanie od odpowiednich organów miejskich lub gminnych. Pozwolenie wydaje urząd miejski, starostwo powiatowe lub urząd gminy. Organ władzy miejskiej, powiatowej lub gminnej udziela informacji, gdzie może zostać zlokalizowany nowy kiosk ruchu i przekazuje, jakie wymogi należy spełnić, aby móc uzyskać zgodę na jego otwarcie.

Nie wystarczy zaÅ‚ożyć dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, tj. zarejestrować jÄ… w Centralnej Ewidencji i Informacji o DziaÅ‚alnoÅ›ci Gospodarczej, zgÅ‚osić siÄ™ do ZUS oraz do UrzÄ™du Skarbowego jako pÅ‚atnik podatku VAT, żeby móc rozpocząć funkcjonowanie w branży handlowej w postaci kiosku ruchu. Konieczne bÄ™dzie uzyskanie zgody na otwarcie kiosku z urzÄ™du, a także ze straży pożarnej oraz z Sanepidu. MiÄ™dzy innymi, kiosk ruchu powinien posiadać podstawowy wÄ™zeÅ‚ sanitarny, z którego bÄ™dzie mógÅ‚ skorzystać wÅ‚aÅ›ciciel czy pracownik. JeÅ›li w danej placówce handlowej nie ma toalety, należy znaleźć możliwość skorzystania z niej w najbliższej okolicy kiosku – nie dalej niż w obrÄ™bie 80 metrów od niego. W przeciwnym wypadku należy dobudować do kiosku toaletÄ™, albo zaopatrzyć siÄ™ w toaletÄ™ przenoÅ›nÄ… typu Toi-Toi.

Lokal na kiosk ruchu można wynająć, albo też zbudować od podstaw samodzielnie. Należy przy tym pamiętać o spełnieniu istotnych kwestii przeciwpożarowych, sanitarnych i budowlanych. Budynek musi spełnić wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są ujęte w dokumenty udostępniane w Wojewódzkiej lub Powiatowej Stacji Epidemiologicznej i w Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej.
Jeśli w kiosku mają być sprzedawane wyroby tytoniowe, przedsiębiorca musi od razu zaopatrzyć się w kasę fiskalną, co pociąga za sobą koszt około 1000 zł.

Dostawcy

NajÅ‚atwiej bÄ™dzie otworzyć kiosk ruchu w ramach sieci franczyzowej. Nie brakuje franczyzodawców, którzy zajmujÄ… siÄ™ tÄ… branżą dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. MiÄ™dzy innymi wÅ›ród dużych sieci dystrybutorów pracy wymienia siÄ™ Ruch, Kolporter czy Eurokiosk lub salony Inmedio. Oprócz prasy kiosk powinien oferować klientom również i inny asortyment – sÅ‚odycze, napoje, papierosy, akcesoria, zabawki, artykuÅ‚y papiernicze, produkty chemii gospodarczej, leki, baterie czy kosmetyki.

Na zatowarowanie nowego kiosku ruchu musimy mieć kapitał rzędu około 10-15 tys. zł. To na pewno wystarczy na zgromadzenie niezbędnego asortymentu do kiosku.

3.50 avg. rating (43% score) - 4 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top