Home / Informacje / Venture Capital – fundusze na rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci
Venture Capital – fundusze na rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci

Venture Capital – fundusze na rozwój dziaÅ‚alnoÅ›ci

Nawet najlepszy pomysł na biznes nie wystarczy, jeśli nie ma wsparcia w postaci odpowiedniej wielkości kapitału finansowego. Przedsięwzięcie finansowe, które w swoich założeniach przekracza dopuszczalne przez banki progi ryzyka, przeważnie nie ma szans na otrzymanie kredytu.

  • Czy jednak naprawdÄ™ dobry, choć ryzykowny biznesplan nie ma szans na realizacjÄ™?
  • Czy można pozyskać kapitaÅ‚ na tak niebezpieczne przedsiÄ™wziÄ™cie?

Otóż można, z wykorzystaniem funduszy Venture Capital – kapitału przeznaczonego właśnie na finansowanie pomysłów biznesowych wiążących się z dużym ryzykiem, pod warunkiem, że w perspektywie realizacji projektu jest szansa na ponadprzeciętne zyski. Jeśli planujemy założenie własnej działalności gospodarczej możemy liczyć na pozyskanie kapitału z Venture Capital tylko jeśli spełnimy pewne warunki, a mianowicie nasz pomysł będzie innowacyjny (najlepiej jeśli dotyczy nowych technologii, niekonwencjonalnych źródeł energii, środowiska naturalnego), ponadto biznesplan powinien zakładać ogromne zyski.

W przeciwieństwie do kredytu bankowego fundusz Venture Capital nie wymaga od przedsiębiorcy zabezpieczeń finansowych. Niezbędne środki finansowe na realizację inwestycji mogą zostać przekazane niekoniecznie zaraz po założeniu własnej działalności gospodarczej, ale na każdym etapie jej funkcjonowania na rynku gospodarczym. Oczywiście istnieje możliwość otrzymania kapitału od inwestora na początku działalności, jeśli istnieje taka potrzeba, ale równie dobrze środki finansowe mogą zostać przekazane podczas wprowadzania innowacji w swojej, istniejącej już od pewnego czasu na rynku, działalności gospodarczej.

W pierwszym przypadku inwestor przekazuje kilka procent kapitału planowanego na całą inwestycję, w drugim nawet do 33% całego kapitału przeznaczonego na inwestycję. A w momencie rozszerzania przedmiotowej inwestycji, czyli dokonywania ekspansji na rynku, czy zwiększania produkcji, nawet do 66% całych potrzebnych środków finansowych. Decyzja o wyborze właściwego projektu do Venture Capital leży oczywiście po stronie inwestora. Inwestor ma za zadanie oddzielić pomysły nietrafione, od tych wręcz skazanych na sukces. Przy podejmowaniu decyzji musi ocenić prawdopodobieństwo powodzenia inwestycji, proporcje między ryzykiem przedsięwzięcia, a jego rentownością, jak również kwalifikacje grupy właścicieli firmy i wykonawców inwestycji.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top