Home / Wszystkie pomysły / Pomysł na biznes: Agencja pracy tymczasowej
Pomysł na biznes: Agencja pracy tymczasowej

Pomysł na biznes: Agencja pracy tymczasowej

W Polsce obecnie (czerwiec 2014) jest około 2 mln bezrobotnych, a stopa bezrobocia oscyluje wokół graniczy 13%. Resort pracy twierdzi, że pod koniec roku stopa bezrobocia może wynosić mniej niż 12%. To jednak nadal bardzo dużo.

Wiele osób zdrowych, zdolnych do pracy, nie może całymi miesiącami znaleźć jakiegokolwiek zajęcia zarobkowego. Frustracja u osób bezczynnych zawodowo się powiększa. Takie osoby są idealnymi kandydatami na klientów agencji pracy tymczasowej. Chcą pracować, choćby i w formule zatrudnienia tymczasowego, która daje szansę na zdobycie stałej pracy w przyszłości, jeśli pracownik sprawdzi się przy wykonywaniu danej pracy.

Szansa na sukces

Bezrobocie bez wątpienia sprzyja otwarciu agencji pracy tymczasowej. Wielu pracodawców nawet w obecnej sytuacji istniejącej na rynku pracy, kiedy jest nadmiar osób poszukujących pracy, narzeka, że nie może znaleźć odpowiednich dla siebie pracowników. Problemem jest brak odpowiednich kwalifikacji u kandydatów zgłaszających się do pracy. Kolejne procesy rekrutacyjne pociągają za sobą wysokie koszty po stronie przedsiębiorców odczuwających deficyt wykwalifikowanych pracowników. Mogą oni skorzystać więc z usług agencji pracy tymczasowej, która zaoferuje pracowników na sezon zwiększonej produkcji czy większej liczby zamówień albo weźmie na siebie obowiązek wyszukania odpowiednich kandydatów do pracy stałej. Jak otworzyć agencję pracy tymczasowej? Na czym taka agencja zarabia?

Jak rozpocząć działalność?

W pierwszej kolejności, podobnie jak przy zakładaniu każdej innej działalności gospodarczej, przedsiębiorca musi odwiedzić Urząd Miasta lub Urząd Gminy i zarejestrować swoją firmę, wypełniając wniosek CEIDG-1. Jest to wniosek o rejestrację do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli agencja ma natomiast funkcjonować w formie spółki, musi uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Później należy również zgłosić przedsiębiorcę i osoby ubezpieczone do ZUS w ciągu 7 dni od dokonania rejestracji w urzędzie. Po nadaniu numeru NIP i REGON agencja pracy tymczasowej może rozpocząć działalność.

Agencja pracy tymczasowej musi funkcjonować zgodnie z warunkami wymienionymi w przepisach Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Dodatkowo, powstanie i funkcjonowanie agencji pracy tymczasowej regulują przepisy ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Agencja podlega wpisowi do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Rejestr prowadzi marszałek województwa właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia uzyskuje się na wniosek i przedsiębiorca musi dodatkowo uiścić opłatę za wydanie certyfikatu w wysokości 200 zł. Do wniosku dołączyć należy dowód uiszczenia opłaty, statut organizacji, kopię umowy spółki cywilnej, jeśli dotyczy oraz dowód opłaty skarbowej za wpis do rejestru Marszałka województwa, która wynosi 100 zł.

Nie każdy może stać się właścicielem agencji pracy tymczasowej. Taka osoba nie może mieć zaległości skarbowych i składkowych w ZUS, nie może zalegać z opłacaniem składek na fundusze pracownicze oraz nie może być karany za przestępstwa przeciw przepisom o agencjach zatrudnienia. Nie może być też właścicielem podmiotu w likwidacji lub o ogłoszonej upadłości.

Na czym zarabia agencja pracy tymczasowej?

Legalnie działające agencje pracy tymczasowej, w żadnym wypadku nie pobierają od pracowników opłat za znalezienie im pracy. Zarabiają na pośrednictwie w znajdowaniu pracowników i pracy, czyli na kojarzeniu ze sobą odpowiednich pracowników i pracodawców. To przedsiębiorcy płacą prowizję agencji pracy tymczasowej za to, że znalazła im kandydatów do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Możliwe jest również prowadzenie outsourcingu pracowników. W takim wypadku pracodawcą pozostaje agencja pracy tymczasowej, która wypożycza na z góry założony okres czasu swoich podwładnych innym pracodawcom, którzy z tego tytułu uiszczają odpowiednie opłaty agencji.

6.43 avg. rating (65% score) - 7 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top