Home / Własna firma / Horizon 2020. Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa – czemu służy?
Horizon 2020. Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa  – czemu służy?

Horizon 2020. Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa – czemu służy?

Unijny program Horyzont 2020 bazuje na trzech podstawowych priorytetach, którymi są: Doskonała baza naukowa, Wiodąca pozycja w przemyśle oraz Wyzwania społeczne. Ich uzupełnienie stanowią dodatkowe cele szczegółowe – jednym z nich jest Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa.

Kompleksowe działania w ramach programu Horyzont 2020

Program Horyzont 2020 – znany z języka angielskiego jako „Horizon 2020 Funding” – scalił 3 programy, które do tej pory funkcjonowały odrębnie. Są to:

  • Działania Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii EIT,
  • 7. Program Ramowy UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji,
  • Dedykowana innowacyjności część Programu Ramowego na Rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP).

Sprawna realizacja przedsięwzięć w powyższych obszarach jest możliwa dzięki ustaleniu pewnych zasad – w tym priorytetów, w kontekście których ważną rolę odgrywają szczegółowe cele uzupełniające. Na wspomniany we wstępie cel Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa – czyli „Spreading Excellence and Widening Participation” – Unia Europejska przeznaczyła 816,5 mln euro spośród 77 028,3 mln euro zaplanowanych na realizację programu Horyzont 2020.

Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa – najważniejsze założenia

Do podstawowych założeń obowiązujących w ramach celu Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa zaliczają się:

  • pełne wykorzystywanie europejskiego potencjału badawczego i naukowego,
  • wyrównywanie poziomu innowacyjności pomiędzy poszczególnymi państwami należącymi do Unii Europejskiej,
  • podniesienie naukowo-badawczej konkurencyjności Europy.

Warto przy tej sposobności zaznaczyć, iż na terenie UE wyraźnie widoczne są różnice w poziomie inwestycji w badania, rozwój oraz w innowacje. Jest to efekt nałożenia się na siebie wielu czynników wynikających ze specyfiki poszczególnych państw, gdzie niejednokrotnie prezentowane obszary nie są dofinansowane w satysfakcjonującym stopniu. Jedynie w 35 regionach Europy na 266 wparcie dla badań, rozwoju i innowacji kształtuje się na poziomie wynoszącym powyżej 3 proc. PKB. Jeżeli różnice nie znikną, przepaść pomiędzy bardziej a mniej rozwiniętymi krajami będzie w dalszym ciągu pogłębiać się.

Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa – kluczowe działania

Niwelowaniu stanowiących poważne zagrożenie dla Europy różnic mają służyć działania podejmowane w ramach celu Upowszechnianie doskonałości i zapewnienia szerszego uczestnictwa, a mianowicie:

  • Teaming – tworzenie nowych Centrum Doskonałości oraz modernizowanie tych już istniejących.
  • Twinning – wspieranie i wzmacnianie rozwijającej się instytucji poprzez nawiązywanie współpracy z minimum dwoma instytucjami, które w danym obszarze mają pozycję liderów na poziomie międzynarodowym.
  • ERA Chairs – ustanowienie katedr Europejskiej Przestrzeni Badawczej, dzięki czemu rozmaite instytucje badawcze, w tym uniwersytety, będę mogły rozwijać działalność i podnosić jej jakość.
  • Policy Support Facility – poprawa jakości projektowania, realizacji i oceny krajowych oraz regionalnych polityk w obszarze badań naukowych, rozwoju i innowacji.
  • COST – struktura wspomagająca współpracę naukową w skali europejskiej.
  • NCP Network – budowa sieci krajowych punktów kontaktowych.

Zobacz także: jak uzyskać dotacje?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane miejsca zaznaczone są gwiazdką *

*

Scroll To Top